nauczyć małe dziecko miłości do książek

Jak nauczyć małe dziecko miłości do książek?

Pamiętajmy, że przeglądając książeczki dziecko, poznaje nowe słowa i utrwala te znane. Czytając dziecku, uczymy je ważnych umiejętności, jakimi są słuchanie, rozpoznawanie przedmiotów na obrazkach, postaci czy zwierząt. Badania dowodzą, że dziecko w wieku 12-18 miesięcy, mające kontakt z książeczkami, w przyszłości lepiej opanowuje naukę czytania i pisania. W tym okresie najważniejsze jest, by czas z książką był dla malucha przyjemnością. Dzięki odpowiedniemu podejściu można nauczyć małe dziecko miłości do książek, a naprawdę warto.

 

Jak, co i kiedy?

Aby maluszek polubił kontakt z książeczkami, ważne jest dobrać odpowiedni moment na to, najlepiej po jedzeniu, w czasie przeznaczonym na odpoczynek, drzemkę popołudniową lub przed pójściem spać. Jest wówczas wyciszone, spokojne i łatwiej się koncentruje.

Dzieci uwielbiają proste opowiadania, rymowanki (np. z pokazywaniem), wierszyki (np. do rysowania lub dawne rymowane zabawy), łamigłówki, książeczki z puzzlami, dźwiękami, trójwymiarowymi elementami.

Czas wspólny z rodzicem

Gdy wspólnie przegląda się książeczkę, warto pokazywać palcem poszczególne fragmenty obrazka i zachęcać dziecko do robienia tego samego, opowiadając przy tym jak najwięcej, co dany obrazek przedstawia. Przy kolejnym oglądaniu tych stron, dziecko będzie rozpoznawać przedmioty na obrazkach i z czasem wskazywać ich coraz więcej.

Nie należy kończyć opowiadania czy historyjki za dziecko. Lepiej poczekać, aż samo dopowie brakujące słowo. Wykształca się wówczas umiejętność przewidywania, która przyda się w nauce czytania. 

Warto zachęcać dziecko do opowiadania obrazków i  czytanej książeczki, być cierpliwym, gdy czytanie jest wciąż przerywane przez dziecko. Taka aktywność wskazuje na to, że dziecko jest zainteresowane książką, a o to przecież chodzi.

 

O korzyściach płynących z czytania książek

 

 

 

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *