Dmuchanie jajek

Dmuchanie jajek – rywalizacja oddechowa na dwa sposoby

Dmuchanie jajek to doskonałe zabawy na czas wielkanocnych przygotowań, jak i świątecznych spotkań w rodzinnym gronie.

Zabawy oddechowe ogólnie pomagają wyrównać oddech dziecka, ustawić jego prawidłowy tor oraz regulować siłę. Tym samym pozytywnie wpływają na rozwój mowy i sprawności komunikacyjnej. W naturalny sposób poprawiają także ukrwienie mózgu (dotleniają szare komórki), wspierając ogólny i neuronalny rozwój dziecka. Precyzyjne kierowanie strumienia powietrza oraz panowanie nad jego siłą to kolejne umiejętności oddziałujące pozytywnie na zdolności dziecka. Kształtują bowiem koncentrację, precyzję, percepcję wzrokową i poznawanie możliwości własnego ciała.

Dmuchanie jajek to zabawy dostarczające wielu wrażeń z elementem zdrowej rywalizacji i mnóstwem śmiechu.

Wiek: od 5 lat

Materiały: kieliszki do jajek (ok. 5), piłeczka pingpongowa lub styropianowe małe jajko, stoper, wydmuszki

Dmuchanie jajek — przebieg zabaw

zabawy z jajkami

Wersja I – z kieliszkami

Ustawiamy kieliszki do jajek na stole w równym rzędzie, jeden za drugim. W pierwszym kieliszku umieszczamy piłeczkę.

Zadaniem każdego gracza jest kolejno przeprowadzić piłeczkę przez wszystkie kieliszki, dmuchając na nią. Runda trwa, aż piłeczka znajdzie się w ostatnim kieliszku.

Rywalizację można poprowadzić na kilku poziomach:

  • bijemy kolejne rekordy czasowe i jakościowe
  • wygrywa ten, kto przeprowadzi piłeczkę z najmniejszą liczbą „wypadków”
  • wygrywa ten, kto przeprowadzi piłeczkę w najkrótszym czasie — wersja z wykorzystaniem stopera.

zabawy z jajkami

Wersja II – z wydmuszkami

Pierwszym etapem zabawy jest przygotowanie wydmuszek. Warto pokazać dziecku, jak to się robi. A później oczywiście coś przyrządzić z płynnego jajka — jajecznicę, ciasto lub kogel-mogel. W ten sposób przed rywalizacją wspólnie pogotujemy…

Wydmuszki należy przygotować dla każdego uczestnika zabawy. Zawodnicy układają je przed sobą na podłodze. Następnie wszyscy przyjmują pozycję na czworakach i po usłyszeniu sygnału startu dmuchają na jajka tak, aby dotarły one do wyznaczonego celu.

Przeprowadzenie wyścigu wydaje się łatwe, ale w rzeczywistości tak nie jest. Wydmuszki bardzo chętnie turlają się własną trasą (przy okazji wytłumaczyć można zasady fizyki).

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *