Wiosnę można przywitać na wiele sposobów. Najlepiej wyjść z domu i pokazać dziecku pąki na drzewach lub pierwsze kwiaty. Posłuchać śpiewu ptaków, poczuć wiatr na twarzy. Warto też wykorzystać zmiany w przyrodzie i pobawić się wraz z dzieckiem w wiosennym klimacie w domu, przy piosence. Dzięki temu zapoznamy przedszkolaka z typowymi wydarzeniami związanymi z tą porą roku, kiedy aura nie sprzyja i spacer lepiej odwołać. Wiosenna zabawa z piosenką zaprezentuje zwierzęta budzące się lub wracające po zimie do Polski. Utrwali, że jest to pora roku, w której przyroda budzi się ze snu, a pogoda bywa dość zmienna. Jest to zabawa rytmiczno-ruchowa oraz tematyczna (patrz: rodzaje zabaw).
Zabawa przy muzyce kształtuje uwagę słuchową dziecka, jego wrażliwość na dźwięki oraz poczucie rytmu. Powtarzalność utworu pozwala przewidywać zdarzenia, utrwala schematy i wyostrza koncentrację. Dziecko spodziewa się, co może nastąpić, więc tego wyczekuje. Naśladowanie dźwięków otoczenia i zwierząt wspiera rozwój mowy i sprawność aparatu artykulacyjnego. Pantomima rozwija wyobraźnię i motorykę dużą. Warto też opanować pamięciowo utwór i wspólnie go śpiewać, wspierając w ten sposób pamięć oraz umiejętności wokalne dziecka. Jeśli zdobycie nagrania nie jest możliwe, słowa piosenki można wykorzystać jako wierszyk i rytmicznie go wypowiadać.
Wiek: od 3 r.ż.
Wiosenna zabawa z piosenką — przebieg
Z piosenką Idzie Wiosna polną drogą można bawić się zarówno z jednym, jak i z kilkoma dziećmi. Jeśli jest więcej dzieci, wskazujemy, które ma wcielić się w rolę zgodną z tekstem utworu.
Zadaniem dziecka jest wcielić się w boćka, żabkę, wietrzyk lub deszczyk zgodnie z tekstem piosenki/wiersza i naśladować wydawane przez zwierzęta lub zjawiska dźwięki oraz wykonywane ruchy. Wspólna zabawa z dzieckiem pozwoli twórczo spędzić czas oraz zacieśnić więzi podczas wygłupów.
Piosenka Idzie Wiosna polną drogą
słowa: Gabriela Gąsienica, muzyka Monika Majewska1. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w boćka zmienił.
Kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle — byś się w boćka zmienił.2. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w żabkę zmienił.
Kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum — byś się w żabkę zmienił.3. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w wietrzyk zmienił.
Fiu, fiu, fiu, fiu, fiu, fiu, fiu — byś się w wietrzyk zmienił.4. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w deszczyk zmienił.
Kap, kap, kap, kap, kap, kap, kap — byś się w deszczyk zmienił.
Jeśli wykorzystujemy utwór jako wiersz, możemy stworzyć własne tematycznie związane z nim zwrotki.
Piosenka do pobrania ze strony Bliżej Przedszkola lub do zakupienia na płycie WIOSNA W PRZEDSZKOLU zabawy ogólnorozwojowe inspirowane piosenkami.
Propozycja zabawy zainspirowana publikacją Wiosna w przedszkolu Bliżej Przedszkola, w której znajdują się nagrania piosenek tematycznych oraz opis zabaw ogólnorozwojowych do nich.