wiosenna zabawa z piosenką

Gest i dźwięk — wiosenna zabawa z piosenką

Wiosnę można przywitać na wiele sposobów. Najlepiej wyjść z domu i pokazać dziecku pąki na drzewach lub pierwsze kwiaty. Posłuchać śpiewu ptaków, poczuć wiatr na twarzy. Warto też wykorzystać zmiany w przyrodzie i pobawić się wraz z dzieckiem w wiosennym klimacie w domu, przy piosence. Dzięki temu zapoznamy przedszkolaka z typowymi wydarzeniami związanymi z tą porą roku, kiedy aura nie sprzyja i spacer lepiej odwołać. Wiosenna zabawa z piosenką zaprezentuje zwierzęta budzące się lub wracające po zimie do Polski. Utrwali, że jest to pora roku, w której przyroda budzi się ze snu, a pogoda bywa dość zmienna. Jest to zabawa rytmiczno-ruchowa oraz tematyczna (patrz: rodzaje zabaw).

Zabawa przy muzyce kształtuje uwagę słuchową dziecka, jego wrażliwość na dźwięki oraz poczucie rytmu. Powtarzalność utworu pozwala przewidywać zdarzenia, utrwala schematy i wyostrza koncentrację. Dziecko spodziewa się, co może nastąpić, więc tego wyczekuje. Naśladowanie dźwięków otoczenia i zwierząt wspiera rozwój mowy i sprawność aparatu artykulacyjnego. Pantomima rozwija wyobraźnię i motorykę dużą. Warto też opanować pamięciowo utwór i wspólnie go śpiewać, wspierając w ten sposób pamięć oraz umiejętności wokalne dziecka. Jeśli zdobycie nagrania nie jest możliwe, słowa piosenki można wykorzystać jako wierszyk i rytmicznie go wypowiadać.

Wiek: od 3 r.ż.

Wiosenna zabawa z piosenką — przebieg

Z piosenką Idzie Wiosna polną drogą można bawić się zarówno z jednym, jak i z kilkoma dziećmi. Jeśli jest więcej dzieci, wskazujemy, które ma wcielić się w rolę zgodną z tekstem utworu.

Zadaniem dziecka jest wcielić się w boćka, żabkę, wietrzyk lub deszczyk zgodnie z tekstem piosenki/wiersza i naśladować wydawane przez zwierzęta lub zjawiska dźwięki oraz wykonywane ruchy. Wspólna zabawa z dzieckiem pozwoli twórczo spędzić czas oraz zacieśnić więzi podczas wygłupów.

Piosenka Idzie Wiosna polną drogą
słowa: Gabriela Gąsienica, muzyka Monika Majewska

1. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w boćka zmienił.
Kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle — byś się w boćka zmienił.

2. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w żabkę zmienił.
Kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum — byś się w żabkę zmienił.

3. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w wietrzyk zmienił.
Fiu, fiu, fiu, fiu, fiu, fiu, fiu — byś się w wietrzyk zmienił.

4. Idzie Wiosna polną drogą, trawa się zieleni.
Teraz ładnie ciebie prosi, byś się w deszczyk zmienił.
Kap, kap, kap, kap, kap, kap, kap — byś się w deszczyk zmienił.

Jeśli wykorzystujemy utwór jako wiersz, możemy stworzyć własne tematycznie związane z nim zwrotki.

Piosenka do pobrania ze strony Bliżej Przedszkola lub do zakupienia na płycie WIOSNA W PRZEDSZKOLU zabawy ogólnorozwojowe inspirowane piosenkami.


Propozycja zabawy zainspirowana publikacją Wiosna w przedszkolu Bliżej Przedszkola, w której znajdują się nagrania piosenek tematycznych oraz opis zabaw ogólnorozwojowych do nich.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *