Idzie kominiarz po drabinie

Idzie kominiarz po drabinie — rozwój motoryki małej i zmysłów

Prosta, króciutka rymowanka o kominiarzu, pamiętana z dzieciństwa przez niejednego dorosłego może odegrać znaczącą rolę w rozwoju dziecka. Wierszyk z pokazywaniem „ Idzie kominiarz po drabinie ” wspiera bardzo istotnie rozwój motoryki małej, zmysłu dotyku oraz mowy. Zabawę można przeprowadzić na dwa sposoby — jako paluszkową pokazywankę–sztuczkę lub masażyk odwrażliwiający receptory dotykowe. Za każdym razem zabawa będzie stymulować wyobraźnię malucha, a poprzez zapamiętywanie tekstu — pamięć, uwagę słuchową i mowę. Wykonywanie sztuczki z palcami ćwiczy dłonie i zdolności motoryczne — niezbędne na późniejszym etapie edukacji oraz przy precyzyjnych pracach. Z kolei masażyk dostarczy dziecku niezbędnych doznań poprzez dotyk i skórę, wzbogacając proces poznawania świata oraz pobudzając rozwój połączeń neuronalnych. Obie formy zabawy przyczynią się do niezbędnej stymulacji rozwoju mózgu.

Zabawy na rączki i paluszki są odpowiednie dla dziecka w każdym wieku.

Wiek: od 2 r.ż.

Idzie kominiarz po drabinie — zabawa paluszkowa

Zabawę rozpoczynamy od skrzyżowania dłoni, tak by stykały się grzbietami, a palce jednej odpowiadały palcom drugiej. Potem recytujemy wierszyk: Idzie kominiarz po drabinie, fiku-miku, już w kominie! Kiedy kominiarz idzie, palce splatają się ze sobą. Następnie na fiku-miku dłonie należy przekręcić do wewnątrz, tworząc komin. Przewrotkę należy tak wykonać, aby jeden kciuk znalazł się w otworze zrobionym z pozostałych palców.

Idzie kominiarz po drabinie,

         (splatamy ze sobą kolejne palce)

fiku-miku,

        (przewrotka z dłoni)

już w kominie!

        (machamy kciukiem w utworzonym kominie)

Prosta treść i zaskakujący efekt gwarantują zmotywowanie dziecka do wykonania ćwiczenia, ale przede wszystkim pozytywnie wpłyną na jego wyobraźnię twórczą. Opanowanie ćwiczenia z kominiarzem i powtarzanie go zmniejsza ryzyko dysgrafii, ponieważ jest to precyzyjne operowanie palcami i dłońmi, wspierające rozwój manualny i motorykę małą.

Dla dużo młodszych dzieci wprowadzeniem do tej zabawy może być paluszkowa pokazywanka Miś w grocie.

Idzie kominiarz po drabinie — masażyk

Masażyki i zabawy paluszkowe na plecach dziecka to jedna z pierwszych form komunikacji pomiędzy niemowlęciem a rodzicami lub opiekunami. Ważne jest nie tyle wykonywanie ruchów i gestów idealnie jak w instrukcji, ile swobodna zabawa i komunikacja z maluszkiem poprzez dotyk. Można zatem wprowadzać dowolne modyfikacje. Taka zabawa dostarczy obu stronom wiele radości.

Jest to również dobry sposób na wzmocnienie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem.

Można wykonać wierszyk o kominiarzu w krótszej, ale też w rozbudowanej wersji, którą prezentujemy poniżej:

Idzie kominiarz po drabinie
          (spacerujemy po plecach dziecka dwoma palcami)

Po drabinie…, po drabinie…

          (wspinamy się coraz wyżej i wyżej)

Fiku miku — już w kominie!
         (łaskoczemy dziecko po szyi i wkładamy palce za kołnierzyk)

Tu zadzwoni
         (poruszamy płatkiem ucha)

Tu zapuka
        (popukujemy dziecko lekko w główkę lub gdzie popadnie)

Dzień dobry panie Kluka!
        (dajemy dziecku całuska)

Zabawy z wierszykiem Idzie kominiarz po drabinie

Obie formy zabawy z wierszykiem „Idzie kominiarz po drabinie” (pokazywanka i masażyk) wpisują się w ćwiczenia niezwykle istotne z punktu widzenia integralnego rozwoju dziecka i późniejszego funkcjonowania w dorosłym życiu. Nie są one trudne, ale ich rezultaty pozostają nieocenione. Zdecydowaną zaletą zabaw na palce i rączki jest również to, że możemy wykonywać je wszędzie, bez specjalnego miejsca czy akcesoriów.

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *