wierszyk łamiący język

Placek na tacy – pokazywany wierszyk z głoską [c]

Prosty, zabawny wierszyk łamiący język (nieco), ale za to doskonale podnoszący jego motorykę oraz usprawniający realizację głoski [c]. Tekst połączony z pokazywaniem stanowi świetną zabawą zarówno z dzieckiem w domu, jak podczas dłuższych ćwiczeń u logopedy bądź na zajęciach kompensacyjnych.

Rytm i rym zdecydowanie ułatwiają wypowiadanie się i wspomagają rozwój mowy oraz artykułowanie trudnych głosek. Rozwijają również wyobraźnię twórczą i wspierają kreatywność dziecka. Wierszyki, wyliczanki czy rymowanki zalicza się ogólnie do zabaw usprawniających pracę narządów mowy, percepcję słuchową, rozwijających pomysłowość i wspierających pamięć. Pokazywanie dołączone do zabawnej i zaskakującej treści zachęca ponadto do samodzielnego powtarzania oraz zabawy intonacją, usprawniając przy tym motorykę małą.

Wiek: od 4 lat

Gesty dobrane do wierszyka mają na celu wzbogacenie wiedzy malucha o świecie o rozumienie komunikacji niewerbalnej, a także ćwiczenie refleksu.

 

Ciotka ma na tacy placek.

wystawienie dłoni środkiem do góry

Placek z tacy capnął Wacek.

zabranie zwiniętych w piątki dłoni do siebie

Ale ciotka się nie cacka —

pogrożenie palcem

Tacką Wacka pac, znienacka.

„tacką” — pokazanie tacki; „pac, znienacka” — klepnięcie w wystawione dłonie dziecka jak przy grze w łapki

Opracowanie własne zainspirowane tekstem wierszyka z publikacji: Szeleszczące wierszyki. Dżentelmen z Dżakarty, Urszuli Kozłowskiej.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *