rodzinny spacer

Rodzinne spacerowanie za miastem

Ciepłe, słoneczne dni to wspaniała okazja do rodzinnego spaceru. Oczywiście podczas innej pogody również można wspólnie się przechadzać, jednak ten czas zachęca dużo więcej osób do wyjścia z domu. Każda rodzina lubi też co innego. Jedni preferują spokojne spacerowanie po parku lub okolicy, a inni uwielbiają pełne przygód wędrówki z atrakcjami będące pretekstem do poznania ciekawych miejsc, ludzi lub rzeczy. Dla tych, którzy do tej pory nie przekonali się do takiej formy spędzania wolnego czasu i uważają ją za nudną, proponujemy kilka twórczych rozwiązań jako urozmaicenie na rodzinny spacer.

nature-452477 1280Na rodzinny spacer można udać się spontanicznie i włóczyć „bez celu”, a można przechadzać się zgodnie z wcześniejszym planem, według określonego zamysłu. Wielu osobom taka wersja spaceru pomaga zapobiegać nudzie i realizować osobiste bądź rodzinne zainteresowania. Dzieciom pozwala natomiast wesoło spędzić czas z rodzicami, poznać świat i zachęca maluchy do aktywności na świeżym powietrzu.

Warto pamiętać, że małe dziecko lepiej zniesie dłuższy spacer, jeżeli będzie mogło w razie zmęczenia wsiąść do wózka, czy pojeździć np. na rowerku biegowym.

Rodzinny spacer dla miłośników przyrody

Naturalnie, o wiele prościej jest opracować plan rodzinnej wędrówki poza miastem, gdzie nie brakuje miejsca oraz atrakcji związanych z przyrodą. Wspólne spacerowanie możemy wówczas połączyć z poznawaniem otaczającego nas świata i obserwacją zwierząt oraz roślin.

baby-444972 1280Jednym z planów na wędrówkę mogą być poszukiwania i obserwacje. By dobrze się do nich przygotować, należy wcześniej zebrać zdjęcia roślin lub zwierząt, jakich będziemy poszukiwać, np. ptaków, określonych drzew, kwiatów, ziół itp. Uczmy w ten sposób dzieci nowych nazw i pomagamy im poznać otaczający świat. Warto przy tym opowiedzieć jakieś ciekawe historie związane z danym zwierzęciem lub rośliną.

Aby wyprawa przetrwała w pamięci dłużej i można było powrócić do jej rezultatów w każdym momencie, można wykonać zdjęcia odnalezionym okazom i stworzyć z nich domowy album. Stanowi to jednocześnie okazję dla starszych dzieci, aby spróbowały one swych sił w fotografii.

Pasjonaci przyrody mogą również część roślin, tych niechronionych, zbierać i suszyć w celu wykonania domowego zielnika, potpourri, torebek zapachowych, suszonych bukietów lub ozdobnych obrazków z suszonych kwiatów bądź liści.

Z każdej wędrówki można także przynieść piękny bukiet kwiatów do domowego wazonu.

Rodzinny spacer na sportowo

Inne pomysły na wspólną wyprawę za miasto stanowią: wycieczka rowerowa lub zabawy sportowe (z piłką, dyskiem, bumerangiem itp.) na rozległej łące.

Pomysłów na spędzenie czasu z rodziną na łonie natury jest naprawdę wiele. Nie wyłączając pikniku.

family-763285 1280

Propozycje na rodzinne wędrówki po mieście >>>

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *