Zabawa z kotkiem Marii Kownackiej

Krótkie wierszyki często można zaliczyć do zabaw usprawniających pracę narządów artykulacyjnych, percepcję słuchową oraz rozwijających pomysłowość. Nauczenie się wierszyka przez dziecko dodatkowo wspiera procesy pamięciowe. Doskonale nadaje się do tego wiersz Marii Kownackiej Co kotek miał, który poprzez rymy, zabawną historyjkę oraz onomatopeję (tutaj: dźwięk wydawany przez kotka) zachęca malucha do zabawy mową i posługiwania się nią.

Wiek: od 2 lat

Każdy maluch lubi śmieszne rymowanki i lubi być zaskakiwany. Frajda jest tym większa, jeśli jedno i drugie znajdzie dziecko w wierszyku o jakimś lubianym przez siebie zwierzątku. Dlatego wiersz Marii Kownackiej Co kotek miał stanowi bardzo dobry materiał do wspólnej nauki poprzez zabawę. Dziecko wciela się w rolę kotka i odpowiada na pytania małego Jasia przytaczane przez rodzica. W ten prosty sposób ćwiczy mięśnie okrężne warg.

 Co kotek miał M. Kownacka

Mały Jasio kotka
Przy kominku spotkał.
Ukłonił się kapeluszem:
— Porozmawiać z kotkiem muszę.
Miał kotek siostrę?
— Miau.
— Miał kotek pazurki ostre?
— Miau.
— Miał kotek mamę i tatę?
— Miau.
— Miał kotek na grzbiecie łatę?
— Miau.
I tak sobie przez godzinkę
rozmawiali przed kominkiem.

 

Inne warianty zabawy: Ze starszym dzieckiem można zamieniać się rolami, co dodatkowo ćwiczy pamięć i dykcję naszej pociechy.

cat-323262 1280

 


Więcej zabaw logopedycznych z odgłosami zwierząt lub na wycieczki na blogu EkoPracowni.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *