podroze z fantazja bajka muzyczna

Podróże z Fantazją. Bajka muzyczna

Autor: Lidia Długołęcka-Pinkwart, Sergiusz Pinkwart

Wydawnictwo: Akapit Press

 

Proste, zabawne i pobudzające wyobraźnię słuchowisko dla dzieci zrealizowane przez Patryka Rogozińskiego, Lidię Długołęcką-Pinkwart i Sergiusza Pinkwarta. Wykonawcami utworów muzycznych są zarówno dorośli, jak i dzieci. Narratora odgrywa Maciej Jabłoński. Autorzy bajki bez skomplikowanych zabiegów udowadniają słuchaczom, że „nie ma takiej sytuacji, w której nie można by posłużyć się wyobraźnią, żeby było piękniej i ciekawiej”. Warto posłuchać i puścić dziecku. Przekazywane treści rozwijają pomysłowość i kierunkują ją w pozytywną stronę. Forma słuchowiska ćwiczy uwagę i koncentrację słuchową, a wpadające w ucho piosenki rozwijają poczucie rytmu oraz pamięć. Są to ponadto utwory pełne humoru dostosowanego do poziomu rozwojowego dzieci, unikające jednak nadmiernego infantylizmu, zdrobnień słownych, zbyt daleko idących uproszczeń społecznych.

Publikacja składa się z płyty CD oraz książki z treścią bajki ilustrowaną przez Zuzannę Orlińską oraz dzieci.

 

podróże z Fantazją dziurka od kluczaTytułowa Fantazja to tajemnicza dziewczynka, która pojawia się wtedy, gdy dzieci się nudzą, aranżuje im ciekawe zabawy, po czym znika, kiedy pojawia się babcia jednego z chłopców. Jest to prosta i wyraźna metafora dziecięcej fantazji, o której nieraz zapominamy z wiekiem, a której współczesne dzieci często nie potrafią w sobie odkryć przez nawał bodźców zaprogramowanych przez specjalistów medialnych narzucających gotowe rozwiązania, obrazy, postacie, od których coraz trudniej się uwolnić.

Historia stworzona przez Lidię Długołęcką-Pinkwart i Sergiusza Pinkwarta próbuje otaczający nas realny świat na nowo zaczarować i uleczyć dzieci z naśladowania popularnych schematów. Fantazja niczym Alicja przenosi słuchaczy do Krainy Czarów, w której wszystko jest możliwe. Warto bowiem pamiętać, że ludzie posiadają cudowną zdolność tworzenia rzeczy i zjawisk z niczego, nieistniejących tu i teraz.

Autorami tej edukacyjno-muzycznej bajki dla dzieci są matka i syn ? muzycy i poeci zarazem. Lidia Długołęcka-Pinkwart to pedagog muzyczna, pisarka, kompozytorka i członkini Zarządu Głównego PSK, była wieloletnią dyrektorką POSA w Zakopanem. Jej syn, Sergiusz Pinkwart, jest muzykiem, kompozytorem i również autorem tekstów. Wymyślona przez nich opowieść wpisuje się w profesjonalny program edukacyjny pobudzający wyobraźnię dzieci młodszych.

Książka, bajkowa historia, jak i forma słuchowiska spotkały się tym samym z pozytywnymi recenzjami środowisk działających na rzecz wspierania rozwoju dzieci. Opinie na jej temat i korzystne rekomendacje wydali m.in.: prof. Krzysztof J. Szmidt z Zakładu Pedagogiki Twórczości, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Anna Przybylska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.

Rysunki do książki wykonały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 75 w Łodzi pod opieką merytoryczną Bożeny Seliwiorstow.

 podróże z Fantazją szarlotkapodróże z Fantazją zwierzątkapodróże z Fantazją autobus

Publikacja ta może stanowić także inspirację dla nauczycieli, którzy twórczo — muzycznie, inscenizacyjnie, plastycznie — pragną rozwijać oddane sobie pod opiekę dzieci. Opowieści przedstawione w książce mogą tworzyć gotowe scenariusze interesujących zajęć na niejeden dzień. Piosenki nagrane na płytę można z powodzeniem wykorzystać podczas kreatywnych zajęć grupowych.

 

 

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *