Czy moje dziecko mówi poprawnie. Poradnik

Czy moje dziecko mówi poprawnie. Poradnik logopedyczny

Kiedy pojawiają się wątpliwości odnośnie do mowy dziecka — jej poprawności, właściwego przebiegu rozwoju — szuka się pomocy po forach internetowych, znajomych, rodzinie. Warto wybrać się do specjalisty, ale co zrobić, kiedy nie wiemy, czy faktycznie mamy problem? Z pomocą przychodzi książka Katarzyny Wnukowskiej Czy moje dziecko mówi poprawnie. Poradnik logopedyczny. Jest to krótka i bardzo przystępna pozycja dla wszystkich rodziców zaniepokojonych rozwojem mowy swego dziecka.

AutorKatarzyna Wnukowska
Wydawnictwo: Harmonia

Czytaj więcej o Czy moje dziecko mówi poprawnie. Poradnik logopedyczny

Metoda Montessori w domu

Metoda Montessori w domu

„Naucz mnie robić to samodzielnie” — to zdanie doskonale definiuje pedagogikę Marii Montessori. O czym wiedział już Kartezjusz — małemu człowiekowi należy dać możliwość samodzielnego działania. Odpowiednio do wieku i umiejętności. Dlatego pozwólmy dziecku wykonać pojawiające się przed nim zadanie samemu. Pod nadzorem, po zademonstrowaniu mu, jak należy to zrobić, oraz zabezpieczeniu i dostosowaniu miejsca i zadania do jego potrzeb i możliwości. Niemniej — samemu. Do tego właśnie zachęca, to proponuje i tego uczy książka Metoda Montessori w domu.

Autor: Dalphine Gilles Cott Czytaj więcej o Metoda Montessori w domu

Na pomoc! Dziecko się nudzi

Na pomoc! Dziecko się nudzi

Od dwóch lat obecna na rynku książka Na pomoc! Dziecko się nudzi to gotowa ściąga zabaw rozwijających zdolności dziecka i jego twórcze myślenie. O czym informują autorzy już na pierwszej stronie publikacji. Do książki dołączona została również płyta kompatybilna z serwisem internetowym, zawierająca gry edukacyjne z serii Akademia Umysłu ® Junior i uzupełniająca niektóre opisywane przez autorów zabawy.

Książka zawiera ponad 100 propozycji zabaw z dziećmi w domu i na dworze (w lesie, na spacerze, nad brzegiem morza czy w czasie górskich wędrówek), a format publikacji jest przy tym kieszonkowy i bardzo wygodny.

Autorzy: Natalia i Krzysztof Minge

Książka Na pomoc! Dziecko się nudzi stanowi praktyczny poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (4-9 lat). Całość podzielona została na cztery główne części (odpowiadające porom roku i tak porządkujące materiał zabawowy) plus wprowadzenie. Celem publikacji, jak podają autorzy, jest rozwijanie u dzieci takich cech umysłu, jak: pamięć, koncentracja, spostrzegawczość, umiejętności matematyczne, wyobraźnia przestrzenna itd. Prezentowane pomysły, zabawy i postępowanie mają również za zadanie zintegrować rodzinę, wzmacniać więzi z dzieckiem i przedstawić alternatywne sposoby spędzania czasu.

Czytaj więcej o Na pomoc! Dziecko się nudzi

Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach

Mama dookoła świata to ciekawa pozycja prezentująca, jak matki z całego świata, które żyją i wychowują swoje dzieci w Polsce, dbają o siebie w czasie ciąży, jak przygotowują się do porodu i połogu, jak wracają do formy w okresie połogu, jak pielęgnują i karmią dzieci zgodnie z tradycjami swoich rodzinnych kultur. Mama dookoła świata to również podróż po wewnętrznym świecie kobiet doświadczających macierzyństwa z daleka od miejsc, w których się wychowały, o spotkaniu innych kultur i odmiennych sposobach postrzegania rzeczywistości. Ofelia Grzelińska, młoda dziennikarka i podróżniczka, rozmawia z mamami z dziesięciu państw świata (Japonii, Chin, Indonezji, Indii, Filipin, Armenii, Litwy, Norwegii, Nowej Zelandii, Kuby).

Autorzy: Ofelia Grzelińska

Wydawnictwo: W.A.B.

Czytaj więcej o Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Światowy bestseller Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły zawiera praktyczne ćwiczenia i wskazówki wspomagające, często niestety trudną, komunikację z dziećmi. Autorki ukazały najważniejsze zasady współpracy z dzieckiem i zaspokajania jego potrzeb. Do niczego przy tym nie nakłaniają, nie namawiają, tylko pokazują typowe scenki z życia i częste błędy dorosłych, udzielając od razu wielu porad okraszonych niezbędnymi informacjami.

Autorzy: Adele Faber i Elaine Mazlish

Zawarte w książce informacje ukazują świat, w którym nie każdy rodzic potrafi się odnaleźć, przeczuwając jednak, że coś idzie nie tak. Książka uczy, jak rozmawiać i dochodzić do porozumienia z dzieckiem, nie gwałcąc ani jego potrzeb, ani potrzeb jego rodziców. Co ciekawe, to wszystko zajęło naprawdę niewiele miejsca – książka nie jest gruba, ale zawarte w niej informacje są na wagę złota. Trudno o inną tak do bólu praktyczną książkę.

Do polskiego wydania dołączono suplement: „Doświadczenia rodziców polskich”, a do nowe wydanie poszerzono o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek. Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając kolejnych rozwiązań.

Czytaj więcej o Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Delikatny masaż dziecka

Delikatny masaż dziecka

Książka Delikatny masaż dziecka stanowi bogato ilustrowany poradnik dla rodziców z instrukcjami, jak dokonywać odpowiedniego masażu malucha. Masaż jest bowiem świetnym narzędziem podtrzymującym zdrowie i stymulującym rozwój dziecka — daje poczucie bezpieczeństwa, rozluźnia, poprawia sen, ale też uelastycznia stawy, pobudza wzrost, łagodzi bóle brzuszka, wzmacnia układ odpornościowy. Przydaje się zatem podczas kolek, wzdęć, bolesnego ząbkowania, kataru, przy wzmożonym lęku oraz problemach z zasypianiem. Ale to nie wszystko. Masaż przede wszystkim wspomaga prawidłowy rozwój sensoryczny malucha, wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem oraz wspiera rozwój układu nerwowego. Leczniczy dotyk prezentowany w tej książce rodzice mogą stosować także przy alergiach oraz coraz częstszym atopowym zapaleniu skóry.

Autorzy: Rahel Rehm-Schweppe i Sabine Grabosch

Czytaj więcej o Delikatny masaż dziecka

„Język niemowląt” i „Język dwulatka”

Książki „Język niemowląt” i „Język dwulatka” Tracy Hogg, dyplomowanej pielęgniarki i położnej oraz konsultantki w dziedzinie opieki nad małymi dziećmi (zaklinaczki dzieci), mogą stać się niezawodną pomocą w codziennych zmaganiach rodzicielskich. Zawierają przejrzyste porady poparte wieloletnimi obserwacjami, doświadczeniami i wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Autorzy: Tracy Hogg i Melinda Blau

Obie pozycje napisane są mądrze, z energią i entuzjazmem. Należy jednak pamiętać, iż nie są to instrukcje obsługi, ale poradniki sugerujące różne rozwiązania jednego problemu, podlegające modyfikacjom w zależności od dziecka. Autora uwrażliwia na to czytelnika-rodzica, przedstawiając charakterystykę poszczególnych typów osobowości maluchów. W swych książkach podaje wiele wskazówek na temat organizacji codziennych czynności domowych i opiekuńczo-wychowawczych oraz pomaga dzieciom (i rodzicom) zdobywać samodzielność. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się łatwiejsze, ale życie z maluchem może obalić wiele postanowień. Niemniej książki te stanowią podstawową pozycję w biblioteczce każdego rodzica i przy niejednym problemie okażą się niezastąpione. Czytaj więcej o „Język niemowląt” i „Język dwulatka”