motyl i piłka kształtowanie orientacji w przestrzeni

Piłka i motyl — kształtowanie orientacji w przestrzeni

Małym dzieciom orientacja w przestrzeni nie od razu przychodzi z łatwością, a stanowi podstawę do kształtowania dalszych, kluczowych umiejętności. Dobrze jest z maluszkami bawić się z wykorzystywaniem sytuacji, w których dziecko będzie utrwalało poznawane pojęcia oraz poszerzało ich zasób i rozumienie. Nauka połączona z zabawą to najlepszy model edukacyjny. Warto wspierać kształtowanie orientacji w przestrzeni i wyobraźni przestrzennej w ten sposób. Jedną ze sprzyjających temu zabaw jest wierszyk Ireny Landau połączony z ruchem i pokazywaniem — Piłka i motyl. Usprawnia on rozumienie położenia i kierunku ruchu przedmiotów. Ponadto wspiera rozwój słownictwa, poczucie rytmu oraz umiejętność słuchania ze zrozumieniem (jest to trening uwagi słuchowej).

Do zabawy przydadzą się piłka i obrazek motylka lub obrazki piłki, motylka oraz chmurki (przykładowe do pobrania). Czytaj więcej o Piłka i motyl — kształtowanie orientacji w przestrzeni

Na dywanie siedzi jeż

Na dywanie siedzi jeż — zabawa integracyjno-ruchowa

Na dywanie siedzi jeż to jedna z najprostszych zabaw integracyjnych i ruchowych. Bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Wspiera umiejętności poznawcze i naśladowcze (wykonywanie podobnych czynności) oraz kształtuje orientację w przestrzeni i świadomość schematu własnego ciała. Poprzez odwzorowywanie ruchu w naśladowaniu czynności wspiera rozwój umiejętności klasyfikowania i swobodnej komunikacji z innymi. Zabawy ruchowo-integracyjne doskonale wpisują się w nauczanie przez zabawę, a ponadto poprawiają samopoczucie dziecka i zaspakajają jego naturalnie dużą potrzebę ruchu oraz kontaktu z rówieśnikami. Czytaj więcej o Na dywanie siedzi jeż — zabawa integracyjno-ruchowa

zabawy jesienne w parku

Zabawy jesienne w parku i o parku

Jesień doskonale nadaje się do wielozmysłowego poznawania świata przez dziecko oraz wzbogacania jego wiedzy i kształcenia wielorakich umiejętności. Zwłaszcza przez dziecko przedszkolne i wczesnoszkolne. Warto wybrać się na spacer po okolicy, pojechać do lasu, do parku, a także wykorzystać jesienne motywy do zabawy w domu. Dostępne mamy barwne, szeleszczące liście (jeśli słońce dopisze), kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębinę, jagody, grzyby, uskrzydlone orzeszki klonu (tzw. noski). I wiele, wiele innych… Wszystko to warto wykorzystać w zabawach oraz obserwacjach. Zabawy jesienne w parku i w domu to jedne z przyjemniejszych chwil spędzonych wspólnie, kiedy powoli robi się coraz chłodniej. A skarby jesienne ucieszą każdego smyka.
Czytaj więcej o Zabawy jesienne w parku i o parku

Dzień Dinozauraz z dzieckiem

Nauka przez zabawę z dinozaurami – Dzień Dinozaura z dzieckiem

26 luty wpisał się do kanonu świąt nietypowych jako Dzień Dinozaura. Z tej okazji warto pobawić się z dziećmi, wykorzystując motyw prehistorycznych gadów do zdobywania wiedzy o świecie i wszechstronnego pogłębiania umiejętności. Dzień Dinozaura z dzieckiem w domu lub na wycieczce to dobra okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i wspólnego spędzania czasu w atrakcyjny sposób. To także gratka dla małego miłośnika olbrzymich gadów.

Oto kilka propozycji zabaw rozwijających.

Czytaj więcej o Nauka przez zabawę z dinozaurami – Dzień Dinozaura z dzieckiem

Zabawy z tłustym czwartkiem w tle

Tłusty czwartek to w tradycji polskiej i chrześcijańskiej ostatni czwartek przed wielkim postem. Rozpoczyna również ostatni tydzień karnawału. W Polsce tego dnia dozwolone jest objadanie się słodkościami, wśród których najpopularniejszymi są pączki i faworki (więcej ciekawych przepisów). Jest to dzień szczególny, kochany przez małych i dużych, dlatego warto spędzić tłusty czwartek z dzieckiem na twórczych zabawach, w kuchni czy poszerzając wiedzę malucha o tradycjach i świecie. Dobrze zorganizowany czas, wspólne gotowanie i zabawa razem pozwolą dziecku poczuć się ważnym i potrzebnym.

Świętowanie końcówki karnawału można wykorzystać jako doskonałą okazję do nauki przez zabawę. Mniejsze i starsze pociechy uwielbiają pomagać w kuchni, a taka zabawa może być i przyjemna, i pożyteczna jednocześnie.

Wiek: zaprosić można już 2-latki, chociaż najwięcej poznawczo wyniosą 5-6-latki oraz dzieci nieco starsze.

Czytaj więcej o Zabawy z tłustym czwartkiem w tle

Pory roku i nauka liczenia do 4

Nauka liczenia nie musi być żmudna i nudna, co nie raz pokazaliśmy (np. Liczenie z biedronką, Liczenie z pieskami na palcach, Króliczki w koszyczku). Pojęcie liczb i ilości warto zaszczepiać dzieciom od najmłodszych lat, a najlepiej robić to w połączeniu z wierszykiem lub zabawą. Wykorzystać można każdy temat z otaczającej nas rzeczywistości. Jedną z propozycji jest połączenie wierszyka o porach roku i ich kolejności z liczeniem do 4.

Prezentowany tekst i karty do niego uczą dziecko liczyć do 4, stymulując wyobraźnię poprzez odwołania do cyklu przyrody. Rymowany opis otaczającej malucha rzeczywistość zachęca go do posługiwania się mową, wzbogacając słownictwo dziecka i wspierając sprawne posługiwanie się konstrukcjami składniowymi. Zapamiętanie przez dziecko słów wierszyka wspomaga procesy pamięciowe i w naturalny sposób wspiera wyczucie prozodii oraz liczenia na palcach po kolei. Pozwala także zapamiętać kolejność cyfr i występujących po sobie pór roku (łańcuch przyczynowo-skutkowy). Kończące zabawę wodzenie palcem po kształcie lub działania plastyczne wspierają ponadto rozwój motoryki małej.

Wiek: od 3 r.ż.

Czytaj więcej o Pory roku i nauka liczenia do 4

kalendarz

Liczba dni w miesiącu na kostkach u dłoni

Nauka relacji czasowych nie jest prosta. Dzieci dość długo gubią się w zależnościach między kolejnymi dniami, miesiącami czy porami roku, a co dopiero latami. Oswajanie ze specyfiką upływu czasu, zmiennością i powtarzalnością roku jest bardzo ważne dla rozwoju myślenia abstrakcyjnego oraz logicznego powiązania z sobą faktów, a także prawidłowego funkcjonowania w świecie. Wykuwanie wiedzy na pamięć, bez skojarzeń lub wizualizacji, nie przynosi oczekiwanych efektów w tym wypadku. Nie każdy maluch potrafi szybko zapamiętać, ile dni ma każdy miesiąc. Prezentowana zasada jest znana od pokoleń, często uczona przez babcie i dziadków, a współcześnie zaliczana do strategii mnemotechnicznych. Wyliczanie dni w miesiącu na kostkach, to sposób banalny i sprawiający wiele radości z opanowania go.

Poniższa, prosta metoda na wyliczenie liczby dni w miesiącu wspomaga rozwój umiejętności rozwiązywania problemów przez dziecko, kreatywnego podejścia do zagadnienia, a także uczy dziecko zależności rządzących światem (łańcucha przyczynowo-skutkowego), rozwija jego wyobrażenia o świecie i pojęcie relacji czasowych. Koordynacja kilku zmysłów i sprawności manualnych pozytywnie ponadto wpływa na rozwój połączeń neuronalnych w mózgu.

Wiek: od 5 r.ż.

Czytaj więcej o Liczba dni w miesiącu na kostkach u dłoni

rodzinny piknik

Atrakcyjny piknik dla całej rodziny

Słoneczna pogoda, ciepłe pory roku i przede wszystkim odrobina czasu wolnego od pracy stanowią idealne warunki, aby zorganizować rodzinny piknik. Wypad za miasto, na łąkę, leśną polanę czy do pobliskiego parku to wspaniała okazja na zacieśnianie więzi rodzinnych, budowanie pozytywnej relacji z dziećmi oraz spędzenie czasu w ciekawy i inspirujący sposób. Aktywność fizyczna podczas pikniku ma również olbrzymi wpływ na wychowanie dziecka, na jego zdolność przestrzegania zasad i praw panujących w przyrodzie.

Udając się na wycieczkę za miasto na rodzinny piknik, należy oczywiście pamiętać o niezbędnych akcesoriach (apteczce, kosmetyczce, dodatkowych ubraniach, nosidełku, wózku, prowiancie, kocach itp.) oraz bezpieczeństwie (np. oddaleniu do ruchliwych ulic, od miejsc potencjalnie niebezpiecznych itd.). Wybierając się na wyprawę z dzieckiem, warto oprócz tego wszystkiego zaplanować odpowiednio czas tak, aby maluch się nie znudził samym siedzeniem na kocu. Dobrze jest również zaplanować miejsce na popołudniową drzemkę, ponieważ małe dzieci potrzebują odpoczynku w ciągu dnia. Jeśli zabrany jest wózek, warto spakować do niego siatkę przeciw owadom. Ewentualnie można się zaopatrzyć w specjalny namiocik-łóżeczko, które jest lekkie, a także łatwo i szybko się rozkłada, a co najważniejsze — ochroni malucha przed promieniami słonecznymi i owadami.

Czytaj więcej o Atrakcyjny piknik dla całej rodziny

Orientacja przestrzenna – ćwiczenia

Określanie przestrzeni i orientacja przestrzenna — proste ćwiczenia dla maluszka z kartką papieru.

Wiek: od 12 m.ż.

Kładziemy na podłodze dużą kartkę papieru, dziecko staje na niej. Żeby odczuło „w tym miejscu stoję”, trzeba położyć dłonie na jego głowie, lekko nacisnąć i powiedzieć „tu, w tym miejscu jesteś”.

Następnie należy powiedzieć: podnieś ręce do góry…, weź piłeczkę i podrzuć do góry, popatrz jak spada w dół. Tam jest dół. Stoję za tobą… itp.

Czytaj więcej o Orientacja przestrzenna – ćwiczenia