Obecny czas pandemii i trochę przymusowego przebywania z dziećmi w domu każdy stara się spożytkować jak najlepiej. Chcemy przetrwać w spokoju, zapewnić pociechom zajęcia i wspierać ich rozwój oraz edukację. Na szczęście wiosna, nawet w domu, sprzyja pomysłowości i wielu twórczym formom spędzania czasu. Także łączenia przyjemnego z pożytecznym. Dodatkowo obostrzenia i wymogi na czas pandemii można wykorzystać, żeby czegoś zmuszone do pozostania w domu dzieci nauczyć. Dobrą okazją jest stworzenie maseczki na twarz, wymaganej podczas wyjścia poza dom czy mieszkanie. Aktywność ta doskonale wpisuje się w robótki ręczne z dzieckiem, które mają niepodważalny wpływ na rozwój młodego człowieka.
Czytaj więcej o Maseczka dla rodziców, maseczka dla dziadków i pradziadków – robótki ręczne z dzieckiem …Kategoria: Zabawy plastyczne
Portret mamy rączką w powietrzu malowany
Zabawa kształtująca wyobraźnię i myślenie przestrzenne, doskonale nadaje się do rysowania pod dyktando (o czym więcej tutaj). Rysowanie rączką w powietrzu wspiera rozwój motoryki dużej oraz wizualizacji. Wykonywanie ruchów zgodnie z poleceniami osoby dorosłej lub poprzez naśladowanie jej korzystnie wpływa na umiejętność słuchania, koncentrację, odwzorowywania oraz myślenie abstrakcyjne. Stanowi też pośrednio trening orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Kolejne wymienianie elementy z wyglądu mamy zapoznają ponadto dziecko ze schematem ciała.
Wiek: 2-4 lata
Przebieg zabawy
Rodzic lub opiekun recytuje dziecku wiersz G. Gąsienicy i razem z dzieckiem wykonuje do niego określone ruchy. Zadaniem malucha jest rysowanie rączką w powietrzu lub na dywanie portretu mamy zgodnie z treścią tekstu. Czytaj więcej o Portret mamy rączką w powietrzu malowany …
Zabawy plastyczne dla grafomotoryki i percepcji wzrokowej
Zabawy plastyczne oddziałują na uwrażliwienie i usprawnianie dłoni dziecka (motoryki małej) oraz pomagają we wspieraniu jego rozwoju na wielu płaszczyznach — m.in. uczą estetyki, wrażliwości na piękno i sztukę, kształtują wyobraźnię oraz kreatywność, wspierają rozwój samodzielności i wiarę w siebie. Dzięki pracy dłońmi dziecko poszerza swą zdolności rozumienia świata i zdobywa twórcze umiejętności. Bawiąc się w ten sposób, ma ponadto możliwość eksperymentowania i poznania różnych materiałów oraz i ich właściwości.
Dzieci z natury bardzo lubią malować dłońmi, rękami, palcami, gąbkami, pędzelkami, zwitkami tkanin, a także posługiwać się innymi technikami plastycznymi — wycinanką, wydzieranką, lepieniem i wyklejaniem z plasteliny, wyklejaniem bibułą itp. Potrafią tworzyć naprawdę ciekawe i zaskakujące prace. Wystarczy podsunąć tylko pomysł i sposób działania, a jest w czym wybierać. Warto też wiedzieć, które techniki mogą okazać się szczególnie zalecane podczas trudności dziecka z grafomotoryką, zbyt dużym lub słabym napięciem mięśniowym oraz ze słabą percepcją wzrokową.
Czytaj więcej o Zabawy plastyczne dla grafomotoryki i percepcji wzrokowej …
Zabawy plastyczne – rola w rozwoju dziecka
Sztuka jest ważnym elementem w procesie rozwoju dziecka, ponieważ sprzyja ogólnej integracji jego zmysłów, lepszemu poznawaniu otaczającej rzeczywistości, w tym tradycji i wartości kulturowych. Dzieci uwielbiają malować, rysować, wyklejać, czyli ogólnie — tworzyć. Twórczość plastyczna dzieci jest czynność odruchową, instynktowną i podświadomą. Mali twórcy bywają nieograniczeni konwencją ani opinią otoczenia — trzeba im tylko pomóc wyzwolić pasję tworzenia, a na prawdę warto… Rola zabaw plastycznych w rozwoju dziecka jest nie do przecenienia.
Działania plastyczne aktywizują wrażliwość i wyobraźnię, w naturalny sposób prowokując do marzeń, kreatywności i koncentracji. Posługiwanie się formą plastyczną jest jednocześnie najprostszą odmianą kontaktu ze światem. Ważne jednak, aby dać dziecku możliwość swobodnego tworzenia i niczego mu nie narzucać. Nie wolno też ingerować w pomysły malucha — to jest jego wizja, pomysł, potrzeba ekspresji. W zabawach plastycznych to nie walor estetyczny jest najważniejszy, ale sam proces tworzenia, który nie powinien podlegać zniechęcającej krytyce.
Dzięki zabawom plastycznym dzieci nieustannie rozwijają się, uwalnia się ich indywidualna ekspresja oraz emocje i odczucia związanie z ich obecnym stanem psychicznym oraz fizycznym. Bardzo często podczas takiej aktywności dziecko ma możliwość wyrażenia tych myśli i przeżyć, które są trudne do przekazania w słowach.
Czytaj więcej o Zabawy plastyczne – rola w rozwoju dziecka …
Dary jesieni – kolorowanka sekwencyjna
Jesień to bardzo kolorowa pora roku, zwłaszcza polska złota jesień, podczas której można w lesie i w parku znaleźć wiele skarbów. Pojawiają się kasztany, żołędzie, grzyby, jarzębina, szyszki itp. Rozmowę na temat przyrody, zachodzących zmian i cyklu rocznego warto wzbogacić o prace manualne, które wspierają aktywność mózgu, pamięć, ciekawość i kreatywność dziecka, jak jesienna kolorowanka sekwencyjna z darami tej pory roku.
Oprócz konstruowania ludzików i zwierzątek z jesiennych darów, można też wykorzystać w zabawie z dzieckiem malowanki oraz kolorowanki wykorzystujące powyższe motywy. Rozwijają one motorykę małą i wspierają koordynację wzrokowo-ruchową, stanowiąc tym samym doskonałe przygotowanie do nauki pisania, usprawniając jednocześnie procesy myślowe. Kolorowanie zgodnie z podaną sekwencją, wspomaga dodatkowo rozwój inteligencji logiczno-matematycznej oraz percepcję wzrokową (rozróżnianie powtarzalności). Zabawa taka stanowi dobry trening spostrzegawczości, dokładności i systematyczności. Skupienie uwagi na zadaniu wzmacnia ponadto koncentrację dziecka.
Wiek: 3 r.ż.
Jesienne owoce – sekwencyjna kolorowanka
Jesień jest bardzo kolorową porą roku i można podczas niej znaleźć wiele skarbów. Pojawiają się także niektóre owoce i warzywa dojrzewające przez całe lato. Rozmowę na temat przyrody, zachodzących zmian i cyklu rocznego warto wzbogacić o prace manualne, które wspierają aktywność mózgu, pamięć, ciekawość i kreatywność dziecka, jak jesienna kolorowanka sekwencyjna z owocami dojrzewającymi o tej porze roku.
Malowanie i rysowanie rozwija motorykę małą i wspiera koordynację wzrokowo-ruchową, stanowi tym samym doskonałe przygotowanie do nauki pisania, usprawniając jednocześnie procesy myślowe. Kolorowanie według wzoru, a szczególnie zgodnie z sekwencją, wspomaga dodatkowo rozwój inteligencji logiczno-matematycznej oraz percepcji wzrokowej (rozróżnianie powtarzalności). Zabawa taka stanowi dobry trening spostrzegawczości, dokładności i systematyczności. Skupienie uwagi na zadaniu kształtuje koncentrację dziecka.
Wiek: od 3 r.ż.
Jesienne liście – sekwencyjna kolorowanka
Malowanie i rysowanie rozwija motorykę małą i wspiera koordynację wzrokowo-ruchową, stanowi tym samym doskonałe przygotowanie do nauki pisania, usprawniając jednocześnie procesy myślowe. Kolorowanie według wzoru, a szczególnie zgodnie z sekwencją, wspomaga dodatkowo rozwój inteligencji logiczno-matematycznej oraz percepcji wzrokowej (rozróżnianie powtarzalności). Kolorowanka sekwencyjna z liśćmi to zabawa, która stanowi dobry trening spostrzegawczości, dokładności i systematyczności. Skupienie uwagi na zadaniu kształtuje koncentrację dziecka.
Przebieg zabawy z kolorowanką
Wiek: od 4,5 lat (ze względu na szczegóły)
Owoce z wierszykiem malowane
Rozwijając kreatywność dziecka, zachęcając do samodzielnego rysowania i dbając o rozwój manualny malucha, warto skorzystać z rymowanki opisującej kolejne etapy tworzenia obrazka. Rysowane wierszyki o owocach stanowią doskonałą zachętę do samodzielnego zmagania się z trudnościami twórczymi, jak też stymulują rozwój mowy, pamięć odtwórczą oraz wspierają procesy poznawcze. Malowanie podczas zabawy ułatwia opanowanie sztuki trzymania kredki lub ołówka i wodzenia nimi po kartce, proponując proste kształty na początek, poprzez zabawne rymowanki towarzyszące rysunkom. Wierszyki poszerzają ponadto słownictwo malucha i uczą korzystania z instrukcji.
Rysowane wierszyki stwarzają także okazję do rozmowy na temat aktualnie rysowanych przedmiotów. Ale przede wszystkim są świetną formą spędzania czasu wspólnie z dzieckiem.
Wiek: od 2 r.ż.
Rybka – rysowanie z wierszykiem
Rozbudzając kreatywność dziecka i dbając o jego rozwój manualny, warto skorzystać zabaw wspomagających motorykę małą i rysowanie. Doskonałą zachętę do samodzielnego zmagania się z trudnościami twórczymi stanowią rysowane wierszyki (np. rysowany wierszyk o rybce). Rymowanki te stymulują też rozwój mowy oraz wspierają procesy poznawcze. Taka zabawa ułatwia malowanie, proponując proste kształty na początek, poprzez zabawne rymowanki towarzyszące rysunkom. Wierszyki ponadto poszerzają słownictwo malucha i uczą korzystania ze słownych instrukcji.
Rysowane wierszyki stwarzają także okazję do rozmowy na temat aktualnie rysowanych przedmiotów. Ale przede wszystkim są świetną formą spędzania czasu wspólnie z dzieckiem.
Wiek: od 2 r.ż.
Nasze słoneczko – zabawa plastyczna
Zabawa sensoryczna rozbudzająca kreatywność dziecka, pozwalająca mu poznać świat, „dotknąć go” i tworzyć. Tym samym wpływająca na rozwój sensomotoryczny. Jednocześnie rozwijana jest mowa dziecka, dzięki opowiadaniom snutym przez bawiącego się z nim rodzica. W zaawansowanych wariantach maluch ma możliwość urzeczywistniania swoich dziecięcych marzeń.
Wiek: od 2 lat
Materiały: żółty barwnik spożywczy/farba do malowania palcami, duży arkusz papieru