zasady bycia ojcem

6 podstawowych zasad bycia ojcem

Wychowanie dziecka traktujemy, jako jedno z najważniejszych życiowych zadań kobiety i mężczyzny. Podczas jego realizacji wymagane są aktywność i zaangażowania obojga rodziców i to już od pierwszych chwil życia potomka. Duży nacisk kładzie się ostatnio na prawidłową postawę ojca w procesie wychowawczym. Łatwo wymienić, że powinien on interesować się wszystkimi sprawami dziecka (nawet z pozoru błahymi), nie powinien go nigdy zawieść, nie wolno mu kłamać, powinien stanowić oparcie w każdej sytuacji. Ojciec jest bowiem ciągle obserwowany przez swoje dzieci, które na tej podstawie uczą się określonych zachowań, przejmują poglądy na różne tematy, poznają świat. Nie zawsze jednak prosto odnaleźć się w roli ojca-wychowawcy, który świadomie wspiera rozwój swojego dziecka. Ojcostwo to wielkie wyzwanie, a nie jest aż tak naturalne jak macierzyństwo. Dlatego warto poznać podstawowe zasady bycia ojcem.

Czytaj więcej o 6 podstawowych zasad bycia ojcem

rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości – z uczuciem i zrozumiem

Rodzicielstwo bliskości jest sztuką, która opiera się na głębokiej więzi emocjonalnej, jaką może być związane dziecko z jego opiekunami. Ta niesamowita więź ma olbrzymi wpływ na jakość życia dziecka.

Prawie każda mama dobrze rozumie jak trudne może być rodzicielstwo/macierzyństwo. Jego cienie dotykają mnóstwo kobiet (na całym globie) funkcjonujących w tej jakże istotnej roli — matki. W chwilach zniechęcenia nasza rodzicielska i wyjątkowa intuicja, instynkty ulegają storpedowaniu przez wszystkowiedzącą postawę. Pojawiają się natarczywe bitwy typu: ‘kto postawi dziś na swoim dziecko czy ja (rodzic)?’, doświadczamy kolejnych rujnujących batalii, które męczą i sprawiają, iż macierzyństwo przypomina katorżniczą pracę. Wszystkowiedząca postawa jest (niestety) podsycana przez osoby, treści stojące sztywno na czele straży chroniącej absolutne prawdy dotyczące procesu wychowawczego. Ta mało elastyczna straż występuje szczególnie często w osobach naszych mam, teściowych, koleżanek (i tego całego najazdu babińca), pojawia się także w mediach oraz wszelkiego rodzaju poradnikach. Czytaj więcej o Rodzicielstwo bliskości – z uczuciem i zrozumiem

family-457235 1280

Na czym polega rola matki?

Wiadomo, że matka jest wyjątkową postacią w życiu dziecka. Oczywiście w procesie wychowania rola matki jest tak samo istotna, jak ojca, niemniej warto sobie zdawać sprawę z różnic, jakie wiążą się z nimi. Matka jest tą osobą, która przez 9 miesięcy ma najbliższy kontakt z maleństwem i po urodzeniu bardzo szybko zaczyna rozumieć swoje dziecko. To między nią a niemowlakiem istnieje początkowo najsilniejsza więź. To na jej cechach biologicznych i psychicznych, zachowaniach ideowych, systemie wartości, na wzorcach postępowania zaczerpniętych z grupy społecznej, w której żyje, bazuje nowy człowiek w trakcie swego dorastania. Rodzice stanowią bowiem pierwszy punkt odniesienia w życiu dziecka.

Czytaj więcej o Na czym polega rola matki?

usg na brzuchu

Badanie USG w ciąży – interpretacja

USG jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w ciąży. Bywa, że dziecko w brzuchu mamy jest „podglądane” przy niemal każdej wizycie u ginekologa. Celem badania USG w ciąży jest wstępna ocena wszystkich narządów płodu, ocena ryzyka wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób będących skutkiem wad chromosomalnych (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua) oraz ocena wieku ciążowego.

Czytaj więcej o Badanie USG w ciąży – interpretacja

Rozwój mowy w okresie prenatalnym

Rozwój mowy rozpoczyna się już od momentu poczęcia. Okres prenatalny trwa 38-42 tygodni życia płodowego. Faza ta jest dla przyszłości dziecka ogromnie ważna (etap przygotowawczy, od 3-9 miesiąca życia płodowego). Rozwój mowy w okresie prenatalnym również nie pozostaje bez znaczenia.

Profesor Leon Kaczmarek twierdzi, że narodzenie nie jest początkiem, lecz jedynie jednym z etapów życia, a więc rozwój mowy zdecydowanie ma swój początek już w życiu płodowym.

Co warunkuje rozwój mowy w okresie prenatalnym

W trzecim miesiącu życia płodowego wykształcają się narządy mowne i od tego momentu rozpoczyna się ich funkcjonowanie. Rozwijają się obszary myślowe, drogi nerwowe, krtań, płuca, słuch, wzrok, centralne ośrodki słuchowe, wzrokowe itp.

Jednym z pierwszych zjawisk jakie odbiera płód i rejestruje w pamięci są zjawiska rytmiczne.

Czytaj więcej o Rozwój mowy w okresie prenatalnym

kontakt dziecka z muzyką

Kontakt dziecka z muzyką

Kiedy rozpocząć kontakt dziecka z muzyką? To pytanie zadaje sobie wielu świadomych rodziców, którzy zdają sobie sprawę z wartości muzyki w życiu człowieka. Wielu pedagogów twierdzi, że muzyka ma istotny wpływ na dziecko już w życiu płodowym. Lekarze i psychologowie zastanawiali się, kiedy dziecko w łonie matki potrafi przyjmować wydarzenia akustyczne jako treści duchowe, które mogą być przywoływane także po urodzeniu. Z wielu badań wynika, że bicie serca matki i jej głos przypominają się w związku z poczuciem bezpieczeństwa.

Muzyka i wczesne dzieciństwo Czytaj więcej o Kontakt dziecka z muzyką

mózg dziecka

Mózg dziecka – wspieranie rozwoju

Najważniejszym narządem człowieka jest mózg. To on odpowiada za nasz reakcje, zachowania i odruchy. Mózg dziecka zaczyna funkcjonować jeszcze przed porodem. Według badań 75 proc. komórek mózgowych powstaje jeszcze w czasie, gdy maluszek przebywa w brzuchu matki, a jedynie 25 proc. — już po urodzeniu. Rozwój tych komórek zależy również od mam. W pierwszym trymestrze ciąży powinny one spożywać produkty bogate w DHA — kwas tłuszczowy z grupy Omega-3, zawarty np. w tłustych rybach. On bowiem wykazuje korzystne działanie na rozwój mózgu, układu nerwowego i narząd wzroku. Powstały nawet suplementy diety, które umożliwiają uzupełnianie tych kwasów (dzienna dawka to nawet 200-600 mg DHA dziennie).

Czytaj więcej o Mózg dziecka – wspieranie rozwoju