oznaki senności u niemowląt

Oznaki senności u niemowląt

Często rodzice toczą walki z maleństwem, które nie chce zasnąć, uspokoić się, wyciszyć. Staramy się je przytulać, bujać, stajemy się coraz bardziej nerwowi i martwimy się, że coś jest nie tak. Owszem, zdarzają się uciążliwe kolki lub wieczorne rozdrażnienie maluszka może być spowodowane infekcją. Zdecydowana większość przypadków to jednak niezrozumienie potrzeb własnych i dziecka. Niemowlęta nie potrafią powiedzieć, że są śpiące (młodsze dzieci z kolei się nie przyznają), często też nie rozumieją, co się dzieje z ich organizmem, a to wzbudza w nich frustrację i stres. Dlatego od początku tak wielka odpowiedzialność spoczywa na rodzicach i dobrze jest wiedzieć, jakie są najczęstsze oznaki senności niemowląt.

Jeśli nauczymy się odczytywać pierwsze sygnały senności, wypracujemy z dzieckiem rytuał usypiania i uspokoimy tym jego system nerwowy oraz układ hormonalny, ucząc maluszka, że sen i związana z nim separacja nie są niczym strasznym, to na dalszym etapie będzie dużo łatwiej przetłumaczyć 2-, 3- czy 5-latkowi, że pora spać. Bardzo ważne jest, aby to rodzic poznał zegar biologiczny swojego dziecka i regulował go od pierwszych chwil życia maluszka. Przeciąganie pewnych momentów w nieskończoność lub oczekiwanie, że malutkie dziecko zacznie po prostu zasypiać nie są dobrym rozwiązaniem i w oczywisty sposób prowadzą do stresujących sytuacji dla obu stron.

U niemowląt istnieją wyraźne oznaki senności, przypisane do 4 głównych etapów ich rozwoju.

Maluszki w pierwszym roku życia, podobnie jak starsze dzieci czy dorośli, ziewają i mają trudności ze skupieniem uwagi, gdy są zmęczone. W miarę rozwoju swojego ciała potrafią jednak wysyłać także inne sygnały.

Oznaki senności niemowląt

nabyte umiejętności fizyczne

sygnały świadczące o senności

unoszenie główki

  • odwracanie twarzy od osób i przedmiotów, jak gdyby z intencją odcięcia się od świata
  • dziecko na rękach wtula główkę w pierś trzymającej osoby
  • niemowlę leżące wykonuje bezwładne ruchy rączkami i nóżkami

kontrolowanie rąk i nóg

  • tarcie oczu
  • pociąganie uszu
  • drapanie się po twarzy

początki przemieszczania się

  • brak zainteresowania zabawkami
  • problemy z koordynacją ruchową
  • dziecko trzymane na rękach usztywnia plecy, wyginając się do tyłu
  • w łóżeczku podpełza do narożnika i układa w nim główkę
  • w łóżeczku przekręca się na bok i nie może się odwrócić

raczkowanie i/lub chodzenie

  • kłopoty z koordynacją ruchową (upadanie, problemy ze wstaniem, potykanie się, zderzanie się z przedmiotami)
  • kurczowe trzymanie się osoby usiłującej położyć maleństwo
  • stoi w łóżeczku, ale nie wie, jak się położyć, aż opada ze zmęczenia

 

baby-1146070 960 720

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rytuał wyciszania przed snem i samo usypianie najlepiej rozpoczynać po pierwszym sygnale senności od dziecka. Oczywiście jak najszybciej rodzic powinien dążyć do tego, aby zmęczenie maluszka pojawiało się o stałej porze. Niemniej gdy podane wyżej sygnały pojawią się, naprawdę nie ma z czym zwlekać — paradoksalnie wymęczone dziecko trudniej położyć spać.

 


Przydatne artykuły związane z tematem

Podstawy dobrego usypiania niemowlaka

Jak wyciszyć dziecko przed snem?


 

 


Źródła:

Hogg T., Blau M., Język niemowląt, Świat Książki, Warszawa 2012 [recenzja tutaj]
Sunderland M., Mądrzy rodzice, Świat Książki, Warszawa 2012.

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *