w komunikacji z dzieckiem niedosłyszącym

Pierwsze kroki w komunikacji z dzieckiem niedosłyszącym

Komunikacja rozpoczyna się już w momencie narodzin dziecka. Gdy przytulasz swoje dziecko, ono wie, że przekazujesz mu informacje: „Kocham  Cię. Daje ci bezpieczeństwo i ciepło”. Proces uczenia się języka rozpoczyna się podczas zdrowych relacji we wczesnym niemowlęctwie. Dziecko i rodzic tworzą między sobą specjalne połączenia poprzez ich unikalny sposób komunikowania. Eksperci twierdzą, że rodzic sprawia wówczas, że dziecko czuje się bezpieczne a także wpływa na początki jego nauki i rozwoju. Jest wiele narzędzi do rozpoczęcia rozmów… za pomocą słów, dźwięków, dotyku, mimiki, uścisku, głaskania. Wystarczy dobrze się bawić z dzieckiem, a na pewno zostanie to odkryte.

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka, ty i twoje dziecko będziecie dokonywać wielu odkryć, jak tworzyć między wami więzi. Twoja twarz i twój głos przyniesie w odpowiedzi uśmiech dziecka. Twoje dziecko będzie kopać i machać rączkami, aby pokazać, że jest podekscytowane, gdy cię widzi. Będzie patrzyć w twoje oczy, słuchać twojego głosu i uważnie obserwować, jak twoja mimika twarzy się zmienia. Te przyjemne interakcje społeczne są pierwszym krokiem w drodze komunikacji między dzieckiem a rodzicem.

Pierwsze 8 miesięcy w komunikacji z dzieckiem niedosłyszącym

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy życia dzieci uczą się, jak zwracać uwagę ludzi będących wokół nich i jak angażować się w społeczne procesy z innymi. Ten wczesny rozwój społeczno-emocjonalny jest głównym budulcem dla komunikacji. Interakcje, które traktujemy jako „dziecięce gierki” są niezbędne dla uzyskania początku komunikacji. Gdy dzieci angażują się z innymi, regularnie odpowiadają ciepłem, uśmiechem i oczekiwaniem, że „to będzie zabawa.” Dzieje się tak już od trzeciego do czwartego miesiąca życia i sprawia, że rodzicielstwo staje się satysfakcjonującą przygodą.

Oto przykład tatusia i jego 4-miesięcznej córeczki. Córeczka uważnie przygląda się tatusiowi, który uśmiecha się do niej i mówi, po czym dziecko „odpowiada” swoim głosem i ekspresją twarzy. Następnie kolej na  odpowiedź taty. Istnieje tu odpowiedni rytm, dziecko i tata wykonują te czynności na przemian. Podczas takiego kontaktu można odczuć ciepło między nimi.

Komunikacja jest jak mecz towarzyski w siatkówkę lub tenisa. Piłka idzie w tę i z powrotem, następuje wymiana. Dziecko i rodzic wpadają w rytm. Starają się nie odbierać sobie piłki. Cieszą się swoim towarzystwem. Przygotowanie do komunikowania się z dzieckiem jest po prostu… cieszeniem się sobą, wpadaniem w rytm i podejmowaniem społecznych przemian. Należy pamiętać, że każde dziecko jest wyjątkowe … co zachwyca jedno, drugie może wyciszać. Zaufaj intuicji, jak pracować, aby znaleźć rytm, który jest wygodny dla Ciebie i Twojego dziecka. Oferując dziecku taką przyjemność, dajesz mu poczucie bezpieczeństwa i motywujesz do nauki.

Możesz sobie pomyśleć: Co tu takiego specjalnego jest w tym wszystkim? Czy to nie jest to, co mamusie i tatusiowie robią z każdym dzieckiem? Tak, dokładnie tak jest. Pierwsze kroki w komunikacji  rodzica z dzieckiem głuchym lub niedosłyszącym wyglądają dokładnie tak samo jak z każdym dzieckiem. Wiadomość, jaką przekazujesz dziecku poprzez swoją twarz, głos i ciało brzmi: „Kocham Cię. Bawmy się dobrze razem”. I każdy maluszek tak to odbierze.

Dokładnie obserwuj swoje dziecko

Zwróć uwagę, jaki jest jego nastrój i spróbuj się w niego wpasować. Jeśli dziecko jest niespokojne, możesz odpowiedzieć sympatyczną mimiką, kojącym głosem.

Zmieniaj ton swojego głosu, by zachęcić dziecko do słuchania.

Dobrze się baw z dzieckiem.

 

Źródło: www.babyhearing.org

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *