zabawa z niemowlęciem

Magia zabawy z niemowlakiem

Jak przeważnie wygląda zabawa z niemowlęciem?

Zabawa z niemowlęciem, jak kopanie w ruchome lub gumowe bryły, może nie wyglądać dobrze, ale prawie każda aktywność jest przyjemnością i bywa niezbędna dla rozwoju dziecka. Nawet na tak wczesnym etapie rozwoju dzieci wykorzystują zabawę do nauki. Kiedy dziecko się bawi, jego mózg pracuje, przetwarzając napływające informacje w treściwe wzorce, a dziecko zyskuje kontrolę nad sobą i środowiskiem. Zabawa z niemowlęciem może nieść korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Sposoby wspierania zabawy niemowląt

Miej zabawę z każdej okazji, jaką dostajesz!

Zabawa powinna wypełnić większość czasu twojego dziecka, poza snem i karmieniem. A ulubiona w tak wczesnym wieku zabawka maluszka to ty. Nie musisz się szczególnie wysilać: dobrze znana „zabawa w chowanego” na przykład uczy trwałości obiektu, to znaczy, że gdy czegoś nie widać, to i tak wciąż jeszcze istnieje. Zabawa z niemowlęciem w „Kosi, kosi łapki” wspiera z kolei koordynację wzrokowo-ruchową maluszka.

Wybierz zabawkę przeznaczoną do wieku niemowlaka — chodzi o bezpieczeństwo, a nie mądrość — ma ona przede wszystkim pobudzać zmysły. Mogą to być maty edukacyjne, grzechotki, piłeczki, książeczki dla niemowląt.

Kładzenie na podłogę. Niemowlęta są noszone lub sadzane do leżaczków czy fotelików tak często, że mają mniejsze szanse na naukę raczkowania i zdobywanie innych umiejętności motorycznych.

Zostawić miejsce do swobodnej zabawy. Odczytuj wskazówki Twojego dziecka. Kiedy odwraca się od ciebie i jest niespokojne, chce powiedzieć: „Dosyć!” Przygotowuje się do jedzenia i snu lub potrzebuje spokojnego czasu na obserwowanie otoczenia (a tym samym czerpania z niego nauki).

Źródło: http://www.parenting.com

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *