Cecylka Knedelek czyli Książka Kucharska dla dzieci

Cecylka Knedelek czyli Książka Kucharska dla dzieci

Niewiele jest pozycji takich jak Cecylka Knedelek czyli Książka Kucharska dla dzieci. Ta publikacja łączy w sobie literaturę (opowiadania, anegdoty itp.) z przepisami kulinarnymi, zabawą i nauką. Książkę można czytać, oglądać, pożerać wzrokiem…, a przede wszystkim inspirować się nią. Przepisy nie są trudne, chociaż na początek wsparcie rodzica się przyda. Zabawa i gotowanie z Cecylką niesamowicie wciąga, a kolorowy układ dań oraz nietuzinkowe zdjęcia zachwycają i rozbudzają kreatywność.

Autor: Joanna Krzyżanek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Jedność

Książkę Cecylka Knedelek czyli Książka Kucharska dla dzieci można spotkać w rożnych wydaniach — jedno- i kilkutomowych. Starszą i nowszą serię. Zawartość pozostaje jednak bez zmian. Wartość publikacji również. Niemniej wydanie jednotomowe może przerazić rozmiarem i wagą. Twarda oprawa skutecznie chroni wnętrze przed uszkodzeniem (chyba że książka jest otwarta), ale jednocześnie dodaje wagi (i powagi).

Cecylka Knedelek czyli Książka Kucharska dla dzieci — coś więcej niż przepisy

Książkę rozpoczyna prezentacja bohaterów mieszkających w Starym Knedelkowie. Główną postacią jest Cecylka Knedelek, której w kuchennych podbojach pomaga gąska Waleria. Obie mieszkają w pomarańczowym domu przy ulicy Naleśnikowej 5 w Starym Knedelkowie. Cecylka dzielnie stawia czoła kuchennym zmaganiom. Uczy się nowych potraw, poznaje smaki i świat jedzenia. Pomiędzy jej opowieściami znajduje się bogaty zbiór przepisów, które z łatwością wykonają dzieci. Dania poukładane są kolorami, co dodatkowo zachęca do ich wypróbowania i zabawy. Niemal przed każdym przepisem pojawia się nawiązujące do niego opowiadanie. Wszystko opatrzone zostało uroczymi, kolorowymi, ale spokojnymi grafikami.

Książka skutecznie i sprytnie zachęca dzieci do pomocy i eksperymentowania w kuchni! Daje też duży wybór przepisów — bo ponad 130. Przykładowa forma podania — proste, ale niezwykle ciekawe aranżacje i kształty potraw oraz ich dekoracja mogą przekonać niejednego niejadka do spróbowania czegoś zdrowego.

 

Nauka z Cecylką Knedelek

Cecylka Knedelek wprowadza w świat kuchni, gotowania, jedzenia i zabawy. Przy okazji uczy dzieci higieny, prezentuje nieznane warzywa i owoce (poszerza zakres słownictwa) oraz zaznajamia ze specyfiką przepisów kulinarnych.

Zanim maluch zabierze się za gotowanie, znajdzie przydatny słowniczek owoców i warzyw oraz poradnik kuchenny, z którego dowie się, co zrobić przed pieczeniem ciasta lub czym jest kiszenie i pasteryzacja. Słowniczek wspiera globalną naukę czytania, a bogaty wybór prezentowanych produktów (oraz sposób ich zapamiętywania podany przez Cecylkę) pomoże w opatrzeniu się z wyrazami zawierającymi trudność ortograficzną (np. brokuł, rzodkiewka).

Dzięki kolorowemu podziałowi przepisów dziecko wprowadzane jest w bogaty świat barw. Mamy między innymi kuchnię: biało-kremową, czerwono-bordową, zielono-oliwkową czy czarno-czarodziejską. Wspiera to percepcję wzrokową dziecka. A przypasowanie potrawy do koloru kształtuje pomysłowość. Na kreatywność, sieć skojarzeń i bogactwo wypowiedzi wpływają także pomysłowe i niezwykle plastyczne nazwy potraw. Przykładowo — Bezowe owieczki, czyli chmurki na talerzyku; Taniec smaków w garnku, czyli coś dla tych, którzy chcą zjeść cokolwiek; Drożdżowe kluski, czyli obiad na drzwiach w kwiatki.

Możliwość przelewania i mieszania produktów, to z kolei bardzo dobre ćwiczenie w zakresie wspierania integracji sensorycznej na co dzień, dodatkowo wzbogacające dziecięcą wiedzę o świecie i zjawiskach kulinarnych.

Wspólne, rodzinne gotowanie to zajęcie dostarczające ogromnej ilości pozytywnych wrażeń. Spędzamy przyjemnie ze sobą czas, zacieśniając więzy rodzinne i doskonaląc komunikację.

Post Author: Redakcja

1 thought on “Cecylka Knedelek czyli Książka Kucharska dla dzieci

    KBarcikwoska

    (27 czerwca 2018 - 10:05)

    Ale super książka ! muszę ją mieć , będe gotować z córeczką <3
    Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *