Ćwiczenia rozwijające mowę niemowlaka

Bardzo często uważa się, że do dziecka kilku miesięcznego nie warto mówić, bo i tak nic nie rozumie. Jest to błędne myślenie. Badania wykazały, że w okresie kształtowania się mowy istnieje okres przygotowawczy, który przypada na okres pierwszych 12 miesięcy życia. Dlatego ważne jest, by przemawiać do dziecka i przy nim, nie tylko podczas zabaw dydaktycznych, ale i pielęgnacyjnych. Należy do dziecka wyjątkowo dużo mówić.

Praca z dziećmi najmłodszymi (do 2 lat) polega głównie na usprawnianiu ogólnym dziecka, pobudzaniu jego wzroku, słuchu itp., a więc na nawiązywaniu kontaktu poprzez wszelkie formy zabawy w celu wywołania ożywienia emocjonalnego, przejawiającego się między innymi w wokalizacji. Dlatego też proponowane poniżej zabawy będą stymulować motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, by na bazie ogólnej aktywności dziecka pojawiła się motywacja do spontanicznej mowy. 

Ćwiczenia rozwijające mowę niemowlaka podzielone są według wieku dziecka, jednak nie należy się sztywno trzymać podziału, lecz dopasowywać działania do indywidualnych możliwości dziecka.

Artykuły — ćwiczenia rozwijające mowę niemowlaka

Wiek: do 4 miesiąca.

Wiek: od 4 do 6 miesiąca.

Wiek: od 6 do 9 miesiąca.

Wiek: od 9 do 12 miesiąca.

Wiek: od 12 do 24 miesiąca. 

  Ćwiczenia rozwijające mowę niemowlaka


Źródło: Bożena Hołyńska – Zabawy rozwijające mowę dziecka.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *