rymowanka o stonodze z pokazywaniem

Idzie, idzie stonoga — rymowanka z pokazywaniem

Prosta rymowanka o stonodze z pokazywaniem połączona z głaskaniem i smyraniem malca. Dzięki niej dziecko wcześnie osłucha się z nazwami części swojego ciała i pozna je poprzez dotyk rodzica. Wierszyk o stonodze oswaja także z rymem, odgrywając ważną rolę w kształtowaniu języka i prozodii od najmłodszych lat. Atut tej rymowanki stanowią również zaskakujące i zabawne rozwiązania, które maluchy uwielbiają. Dostarczanie dziecku doznań poprzez dotyk i skórę wzbogaca ponadto jego procesy poznawcze oraz pobudza rozwój połączeń neuronalnych, stymulując rozwój mózgu.

Zabawa stwarza poza tym możliwość ciepłego, twórczego i rozwijającego kontaktu rodzica z dzieckiem. Wpływa to pozytywnie na rozwój układu hormonalnego malucha, wzbogacając świat jego odczuć i emocji. Posiada tym samym działanie terapeutyczne przy rehabilitacji wcześniaków oraz dzieci potrzebujących odwrażliwienia receptorów czuciowych twarzy.

Wiek: od 1 m.ż.

 

Idzie, idzie stonoga, a tu … noga.

Idzie, idzie malec, a tu … palec.

Idzie, idzie chłopiec, a tu … łokieć.

Idzie, idzie koń, a tu … dłoń.

Idzie, idzie słoń, a tu … druga dłoń.

Idzie, idzie krowa, a tu … głowa.

Idzie, idzie mangusta, a tu … usta.

a na końcu leci kos, a tu … nos.

 

Dodatkowe wskazówki

Z niemowlętami można bawić się w ten sposób w każdym momencie dnia, np. podczas przewijania, po kąpieli, podczas przebierania lub na rozgrzewkę przed dalszą, wspólną zabawą.

Starsze dzieci, które zaczynają wymawiać pojedyncze słowa, warto zachęcić poprzez zawieszenie głosu w odpowiednim momencie do dokańczania kolejnych wersów wyliczanki.

 

 

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

1 thought on “Idzie, idzie stonoga — rymowanka z pokazywaniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *