Kolejna prosta zabawa paluszkowa z rymowanym tekstem, który wspomaga proces kształtowania języka i prozodii od najmłodszych lat. Krótki, zabawny wierszyk o rodzinie z pokazywaniem na palcach dodatkowo zachęca dziecko do posługiwania się mową. Atut stanowią również zaskakujące i zabawne rozwiązania, które maluchy uwielbiają. Wierszyki ogólnie zalicza się do zabaw usprawniających pracę narządów artykulacyjnych, percepcję słuchową, rozwijających pomysłowość i wspierających pamięć. Proste pokazywanie na palcach wspiera sprawność motoryki małej oraz stymuluje wyobraźnię malucha.
Prezentowana zabawa paluszkowa o rodzinie stwarza również możliwość ciepłego, twórczego i rozwijającego kontaktu rodzica z dzieckiem oraz wzmacniania relacji rodzinnych. Wpływa zatem pozytywnie na rozwój układu hormonalnego malucha, wzbogacając świat jego odczuć i emocji. Ćwiczenie mowy, motoryki małej i poznawanie świata od najmłodszych lat poprzez zabawę z rodzicem daje naprawdę świetne rezultaty.
Wiek: od 18 m.ż.
Rodzic bawi się z dzieckiem, odgrywając opowiadaną scenkę najpierw na własnej dłoni, dopiero za którymś razem (3/4) na dłoni dziecka.
Wersja I — prostsza
Ten pierwszy — to dziadziuś (kciuk)
A obok babusia (palec wskazujący)
Największy to tatuś (palec środkowy)
A przy nim mamusia (palec serdeczny)
To jest ? dziecinka mała! (palec mały)
A to jest moja rączka cała. (odwracamy dłoń i rusz palcami)
Wersja II — rozbudowane opowiadanie
To dziadek — ze mną majsterkuje.
(Pokazujemy kciuk)
To babcia — lody mi kupuje.
(Palec wskazujący)
To tata — w piłkę ze mną gra
i o zdrowie moje dba.
(Dokładamy do pozostałych palec środkowy)
To mama — czyta mi do ucha,
(Palec serdeczny)
a to mały/a…………../imię dziecka/ — co chętnie bajek słucha.
(Mały palec)
Stopniowo zachęcamy dziecko do samodzielnego opowiadania i rymowania z pokazywaniem zarówno na własnej dłoni rodzica. Nie krytykujmy, gdy coś się nie uda, ala obróćmy to w zabawę i śmiejmy się razem z dzieckiem, pokazując, że nam też coś nie wychodzi.
Inspirowane:
D. Klimkiewicz, E. Siennicka-Szadkowska, Akademia wzorowej wymowy. Cz. Ćwiczenia logopedyczne z naklejkami, Skrzat, Kraków 2013.