Zabawy oddechowe wspierające mowę

Oddychanie może wydawać się automatyczną czynnością i często nie zwracamy na nią uwagi. Warto jednak przyjrzeć się swojemu dziecku i zweryfikować sposób oddychania przez nie, gdyż w istotny sposób rzutuje on na dalszy rozwój malucha oraz jego umiejętności komunikacyjne. Często dzieci mają trudności z oddychaniem podczas mówienia (co zauważa się dopiero podczas jąkania, zachłystywania się słowami albo dopiero podczas nieprawidłowej recytacji wierszyka). Zabawy oddechowe pomagają wyrównać oddech, ustawić prawidłowy jego tor oraz poprawić ukrwienie mózgu (dotlenić szare komórki), co znacząco wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Podstawowym celem tego typu ćwiczeń jest wykształcenie prawidłowej fazy wdechowej i wydechowej, jak również przedłużania fazy wydechu.

Wiek: Niektóre zaproponowane poniżej zabawy można z powodzeniem wykonywać już u dzieci półtorarocznych. Inne wymagają nieco więcej umiejętności, w tym koncentracji i percepcji.

Burza w szklanceburza w szklance wody

Potrzebne materiały: słomka do picia, szklanka do połowy wypełniona wodą

Zabawa polega na tym, by dziecko dmuchało w słomkę zanurzoną w wodzie, jak najmocniej potrafi. Woda będzie bulgotała. Przy dzieciach starszych i pewności, że płynu nie wypiją, można zabawę urozmaicić i dodać „bąbelki”, np. trochę płynu do kąpieli. Wbrew pozorom ta prosta zabawa sprawia dzieciom ogromną frajdę. Przy okazji maluchy ćwiczą mięśnie okrężne warg.

Wyścig papierków

Potrzebne materiały: kolorowe skrawki papierków

Zabawa polega na tym, by z kolorowych kartek powyrywać skrawki papierków. Następnie papierki należy ułożyć w rzędzie obok siebie na stoliku lub podłodze. Przed nimi można wyznaczyć linię mety. Dziecko zbliża buzię do ułożonych papierków i dmucha w nie. Papierki przesuwają się do przodu. Wygrywa ten, który najszybciej przekroczy linię mety. Zabawa jest doskonałą okazją do ćwiczeń oddechowych, wzmacnia także mięśnie warg.

Bańki

Potrzebne materiały: bańki mydlane

Zabawa prosta i przyjemna, a jednocześnie jest świetnym ćwiczeniem oddechowym i wspomagającym rozwój mięśni warg i twarzy. Zadaniem dziecka jest puszczanie baniek mydlanych, dmuchanie w odpowiedni sposób. Rodzic musi bańki łapać i… świetnie się bawić.

Więcej propozycji w artykule: Bańki mydlane – zabawa dla każdego

 

Post Author: Agnieszka Kreft-Ignaś

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej. Prywatnie żona, mama dwóch wyjątkowych chłopców. Lubi szerokie horyzonty. Kocha dostrzeganie barw pośrednich w rzekomo czarno - białej rzeczywistości. Interesuje się literaturą, sztuką, medycyną oraz szeroko pojętymi problemami wieku rozwojowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *