Ćwiczenia rozwijające mowę od 12 do 24 miesiąca

Ćwiczenia rozwijające mowę od 12 do 24 miesiąca

Wiek: od 12 do 18 miesiąca życia dziecka

Koordynacja wzrokowo-ruchowa. Budowanie z klocków wieży, potem szeregowanie ich w pociąg. Bazgranie po papierze. Wkładanie i wyjmowanie przedmiotów z woreczka. Próby ciągnięcia zabawek na sznurku. Samodzielne picie z kubeczka. Kopanie piłki, próby wchodzenia po schodach.

Uspołecznianie – przez pobudzanie do naśladowania czynności dorosłych, np. zamiatanie, ścieranie kurzu itp. Sprzątanie zabawek. Próby samodzielnego rozbierania się i ubierania (każdą część ubrania nazywamy). Wdrażanie do pomagania przez przynoszenie prostych przedmiotów.

Ćwiczenia słuchu i mowy. Zabawa bębenkiem „bum-bum”. Naśladowanie głosów zwierząt. Próby łączenia dwóch słów: mama, daj. Nazywanie części ciała. Dawanie trudniejszych poleceń, np. połóż pieska na stole, daj mamie misia, itd. Pobudzanie dziecka do śpiewania i mówienia przez: kołysanie i śpiewanie lalce, zabawę autem.

 

Artykuł: Ćwiczenia rozwijające mowę

Źródło: Bożena Hołyńska – Zabawy rozwijające mowę dziecka.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *