magnetyzm w kuchni

Fizyka od kuchni – magnetyzm

Prezentowana zabawa, prezentująca magnetyzm w kuchni, stanowi dobry sposób na stopniowe i naturalne wprowadzania dziecka w świat fizyki i otaczających nas zależności. Wspomaga kształtowanie wyobrażeń o otaczającym świecie, zaspokaja niegasnące pragnienie poznawania świata oraz wpływa na procesy rozwijające umiejętność rozwiązywania problemów w późniejszym wieku. Tłumaczy zasady magnetyzmu i zachęca do samodzielnego eksperymentowania, co znacznie usprawnia pomysłowość, poszerza horyzonty i rozwija logiczne myślenie. Tym samym wpływa na rozwój połączeń neuronalnych w mózgu i kształtowanie inteligencji.

Zadanie przypomina nieco to postawione przed Kopciuszkiem przez złą macochę. Można eksperyment zaprezentować w nawiązaniu do bajki.

Wiek: od 5 r.ż.

Materiały: sól gruboziarnista, pieprz, plastikowa łyżeczka, wełniany materiał

Wysypujemy na stół trochę soli gruboziarnistej i mieszamy ją ze zmielonym pieprzem. Prosimy dziecko, aby spróbowało oddzielić sól od pieprzu. Będzie to bardzo trudne i prawie niewykonalne. Szukając rozwiązania, bierzemy plastikową łyżeczkę i pocieramy ją odziewczynka zaskoczona wełniany materiał. Tak naelektryzowany przyrząd zbliżamy do solno-pieprzowej mieszanki. Drobinki pieprzu powinny natychmiast podskoczyć do góry i przyczepić się do łyżeczki.

Wyjaśnienie: Potarcie wełną sprawiło, że łyżeczka została naładowana elektrostatycznie i przyciągnęła nienaładowane ziarenka. Ponieważ pieprz jest lżejszy od soli, dociera do łyżeczki jako pierwszy. Jeśli chcemy, aby sól również przyczepiła się do plastiku, musimy opuścić łyżeczkę niżej.

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *