proces denaturacji białka

Jajecznica bez ognia

Prosty domowy eksperyment z zakresu chemii, ilustrujący proces denaturacji białka, pozwala poznać reakcje chemiczne i właściwości związków, a także szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka. To dobry sposób na pokazanie, że nauka to nie tylko regułki, definicje i pamięciówki. Domowe doświadczenia rozwijają bowiem umysł dziecka i podtrzymują w nim ciekawość świata.

Prezentowany eksperyment z jajkiem stopniowo i naturalnie wprowadza dziecko w świat chemii i biologii. Wspomaga kształtowanie wyobrażeń o otaczającym świecie oraz człowieku, rozwija kreatywność, logiczne myślenie i poszerza horyzonty poznawcze. Tym samym wpływa na rozwój połączeń neuronalnych w mózgu oraz kształtowanie inteligencji.

Wiek: od 8 lat

Materiały: słoik/szklanka, jajko, 96% alkohol etylowy (spirytus)

egg-24404 960 720Przeprowadzenie eksperymentu

Jajko należy rozbić do szklanki lub słoika, a następnie wlać tam spirytus i całość wymieszać. Po chwili i białko, i żółtko zetną się, przypominając wyglądem tradycyjną jajecznicę. Oczywiście lepiej jej nie spożywać, a już na pewno nie podawać dziecku. Będzie smakowała jak jajko ścięte na patelni ze spirytusem.

Interpretacja

Zaobserwowany proces denaturacji białka, czyli zmiana jego struktury, zniszczenia jej, można osiągnąć zarówno przy pomocy ciepła, jak i odczynników chemicznych (w tym wypadku spirytusu). Dzięki takiemu zobrazowaniu zjawiska łatwo udowodnić szkodliwy wpływ alkoholu na organizm ludzki, który składa się w dużej mierze z białek właśnie.

 

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *