kontakt dziecka z muzyką

Kontakt dziecka z muzyką

Kiedy rozpocząć kontakt dziecka z muzyką? To pytanie zadaje sobie wielu świadomych rodziców, którzy zdają sobie sprawę z wartości muzyki w życiu człowieka. Wielu pedagogów twierdzi, że muzyka ma istotny wpływ na dziecko już w życiu płodowym. Lekarze i psychologowie zastanawiali się, kiedy dziecko w łonie matki potrafi przyjmować wydarzenia akustyczne jako treści duchowe, które mogą być przywoływane także po urodzeniu. Z wielu badań wynika, że bicie serca matki i jej głos przypominają się w związku z poczuciem bezpieczeństwa.

Muzyka i wczesne dzieciństwo

Najpóźniej w czasie ostatnich trzech miesięcy ciąży nienarodzone dziecko uczy się rozpoznawać głos matki. Reaguje też za pomocą ruchów na zewnętrzne sygnały akustyczne. Wibracja śpiewanego dźwięku przenosi się na dziecko przez układ naczyniowy i kostny. Kto wybiera muzykę, która ma uspokoić, stłumić zdenerwowanie i przyczynić się do skupienia, ten będzie szukał utworów, których puls rytmiczny wynosi 76 uderzeń na minutę. Nie tylko dlatego, że nasze serce uderza w tym tempie, lecz dlatego, że tak biło serce matki i że — nie wiedząc o tym — przypominamy sobie czas przed naszym narodzeniem.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *