Magia zabawy – 1-3 lata

Jak dzieci się bawią: Dzieci  od 2 do 6 lat najlepiej uczą się poprzez zabawę, jaką same sobie zafundują. Rosnąca ciekawość i coraz lepsze zdolności motoryczne oznaczają, że cały świat jest do odkrywania, od kuchennych szafek do ogona kota czy psa.

Większość małych dzieci lubi przebywać wśród innych dzieci, ale najbardziej zabawy side-by-side (znanej jako równoległa zabawa – dzieci bawią się obok siebie, ale każde zajmuje się inną czynnością), ponieważ widzą siebie jako centrum świata, dzielenie się jest wyrafinowaną koncepcją.

Sposoby wspierania:

Wybieraj zabawki stwarzające możliwość dowolnej interpretacji zabawy. Proste zabawki takie jak jak klocki, piłki i lalki – a nawet przedmioty codziennego użytku, takie jak drewniane łyżki lub pudełko na buty – wykrzeszą w dziecku więcej wyobraźni niż te, z którą można „zrobić” tylko jedno, (jak gadające pluszowe zwierzęta lub silnikowe samochodów).

Pamiętaj, że gra odbywa się wszędzie – nie tylko w piaskownicy lub z zabawką w ręku.Wylewanie wody z plastikowych kubków w wannie i łapanie bąbelków są murowaną zabawą malucha.

Wyjdź na zewnątrz każdego dnia. Czy deszcz czy słońce, ciepło czy zimno, maluchy potrzebują pobudzania przez naturę i okazji, aby spalić energię.

Wyluzuj z TV. Jeden czy dwa programy dla dzieci nie zaszkodzą, ale każda godzina przed ekranem jest godziną nie spędzoną na aktywnej zabawie. Spróbuj obejrzeć razem i porozmawiać o tym, co można zobaczyć.

Odświżaj zabawki. Staraj się selekcjonować zabawki odrzucając kilka zabawek co tydzień i wydobywając wcześniej tak odrzucone „nowe” (dzieci tego nie zauważą – jeszcze).

Źródło: http://www.parenting.com

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *