magia zabawy

Magia zabawy – 3-5 lat

Zabawa pomaga dzieciom rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo i duchowo. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi. Kształtuje charakter i nastawienie do świata. Uczy życia. Oto cała magia zabawy.

Jak dzieci 3-5-letnie się bawią: Lepsza znajomość języka przemienia dzieci w tym wieku w małych gawędziarzy. Fantazjowanie, odgrywanie ról staje się bardziej rozwinięte i wyszukane. Dzieci mogą lepiej zrozumieć skomplikowane pojęcia, takie jak czas czy relacje między obiektami. Lepsze umiejętności motoryczne oznaczają, że są sprawniejsze fizycznie, zdolne do nauki jazdy na rowerku, potrafiące precyzyjnie rzucać i łapać piłkę.

Postępy te również pomagają dzieciom bawić się z innymi. Jest to czas, gdy wielu z nich zawiera pierwsze przyjaźnie.

Sposoby wspierania rozwoju przez zabawę

Wybierz przedszkole skupiające się na zabawie, nie na nauce. Rodzice często niecierpliwią się i chcą, aby ich dzieci szybko przeskoczyły z etapu „zwykłych” zabaw w etap, kiedy to już uczą się pisania, czytania, liczenia… Żeby były doskonale przygotowane do szkoły. Ale w wieku 3-5 lat ważna jest swobodna zabawa — powoduje ona, że mózg rozwija się w zdrowy sposób. Dobre przedszkole koncentruje się na społecznych i emocjonalnych potrzebach dzieci, a nie na poznawczej edukacji, korzystając przykładowo z pedagogiki zabawy.

Znajdź sposób, by Twoje dziecko wykorzystało magię zabawy z innymi dziećmi. Poza przedszkolem oraz placem zabaw dla dzieci, postaraj się dostarczać dziecku kontaktu z innymi.

Limit czasu ekranowego. Nie ma dowodów na to, że gry komputerowe lub „edukacyjne” filmy sprawiają, że dzieci stają się mądrzejsze. Nie martw się, że Twoje dziecko nie będzie posługiwać się komputerem — wcześniej czy później i tak się tego nauczy.

Zachęcanie do twórczej zabawy. Rodzice powinni zachęcać dziecko do zabaw ekspresyjnych i sprzyjać różnym formom dziecięcej twórczości: plastycznej, muzycznej, ruchowej, werbalnej.

Zaakceptuj „obsesje” dziecka. Głębokie skupienie się na jednej czynności oznacza, że dziecko opanowuje określone umiejętności.

Nie martw się o stereotypy. Chłopcy spędzają więcej czasu, bawiąc się klockami lego i przestrzenno-mechanicznymi zabawkami, ponieważ ich mózgi rozwijają się szybciej w tej dziedzinie. Dziewczynki, z kolei, mają lepsze umiejętności językowe w tym wieku, więc szybciej piszą i czytają. Żadne z nich nie jest lepsze od drugiego — są po prostu inne.

Zabawa nie może być tylko wypełniaczem czasu. Magia zabawy polega na tym, że powinna być to czynność kreatywna, aby wspierała dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *