Zabawy 6-latków

Magia zabawy – 6 i więcej lat

Jak dzieci się bawią od 6 roku życia: Dzieci skupione są teraz na poznawaniu przyjaciół, zwłaszcza tych, którzy dzielą się swoimi początkującymi zainteresowaniami i uczuciami. Wyrażając swoją indywidualność, stają się ważne. Bardziej złożone jest rozumienie przez nie, jak działa świat. Zabawy 6-latków zmierzają ku coraz bardziej dorosłym zachowaniom osadzonym w relacjach społecznych.

Metody wspierania rozwoju przez zabawę

Dostarcz dziecku ruch. Im bardziej siedzący tryb życia prowadzą dzieci, tym gorsze są ich wyniki ciśnienia krwi, cholesterolu i insuliny. Często wystarczy tylko zachęcić dziecko do ruchu, zasugerować mu.

Regulowanie czasu na ekranie. Nawet gry na konsolach, które ściągają dzieci z kanapy, tak naprawdę powstrzymują dzieci od korzystania z zabawek, jak lalki lub zestawy budowlane, które mają dużo lepszy wpływ na rozwój ich mózgu i sieci neuronalnej.

Nie przeciążaj dziecka. Dla większość dzieci najlepsze jest korzystanie z nie więcej niż trzech zajęć pozalekcyjnych: jedno społeczne (jak harcerstwo), jedno sportowe (piłka nożna), jedno artystyczne (lekcje gry na fortepianie).

Łatwość w sportach zespołowych. Zorganizowane sporty zapewniają ruch, ale są zbyt wyreżyserowane i wymagają trochę więcej spontaniczności. Większość ekspertów nie poleca ich przed osiągnięciem wieku  6 – 7 lat.

Uważaj na czerwone światełko. Zmienność nastrojów, nerwowość na temat danej aktywności i wymówki, aby nie pójść na zajęcia mogą być objawem, że dziecko potrzebuje więcej czasu wolnego.

Co najmniej raz w tygodniu, bawcie się razem jako rodzina, obojętnie czy wybierając się na wspólny spacer, czy spędzając czas na rozmowach. 

 

Źródło: http://www.parenting.com

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *