Najważniejszym narządem człowieka jest mózg. To on odpowiada za nasz reakcje, zachowania i odruchy. Mózg dziecka zaczyna funkcjonować jeszcze przed porodem. Według badań 75 proc. komórek mózgowych powstaje jeszcze w czasie, gdy maluszek przebywa w brzuchu matki, a jedynie 25 proc. — już po urodzeniu. Rozwój tych komórek zależy również od mam. W pierwszym trymestrze ciąży powinny one spożywać produkty bogate w DHA — kwas tłuszczowy z grupy Omega-3, zawarty np. w tłustych rybach. On bowiem wykazuje korzystne działanie na rozwój mózgu, układu nerwowego i narząd wzroku. Powstały nawet suplementy diety, które umożliwiają uzupełnianie tych kwasów (dzienna dawka to nawet 200-600 mg DHA dziennie).
Wspieranie rozwoju mózgu w końcowych miesiącach ciąży i po porodzie
W następnych miesiącach ciąży najważniejsze są: dialog matki z dzieckiem (np. kąpiel słowna, opowiadanki), czytanie mu i oglądanie z nim bajek, słuchanie muzyki itp.
Ciąża jest to okres stopniowego kształtowania małego człowieka. Dziecko oddycha wraz z matką, odczuwa tak, jak ona, smakuje tych potraw, które ona wybiera, a więc i uczy się tego, czego ona się uczy. Należy szczególnie dbać o siebie w ciąży, bo to tak, jakbyśmy troszczyli się o jeszcze nienarodzone, ale już rozwijające się i kształtujące nawyki swojego dziecka. Warto stosować odpowiednią suplementację diety, nie tylko wzbogacając potrawy o kwas DHA, ale także witaminy i minerały, które będą wspierać rozwój neuronalny dziecka.