mózg dziecka

Mózg dziecka – wspieranie rozwoju

Najważniejszym narządem człowieka jest mózg. To on odpowiada za nasz reakcje, zachowania i odruchy. Mózg dziecka zaczyna funkcjonować jeszcze przed porodem. Według badań 75 proc. komórek mózgowych powstaje jeszcze w czasie, gdy maluszek przebywa w brzuchu matki, a jedynie 25 proc. — już po urodzeniu. Rozwój tych komórek zależy również od mam. W pierwszym trymestrze ciąży powinny one spożywać produkty bogate w DHA — kwas tłuszczowy z grupy Omega-3, zawarty np. w tłustych rybach. On bowiem wykazuje korzystne działanie na rozwój mózgu, układu nerwowego i narząd wzroku. Powstały nawet suplementy diety, które umożliwiają uzupełnianie tych kwasów (dzienna dawka to nawet 200-600 mg DHA dziennie).

Wspieranie rozwoju mózgu w końcowych miesiącach ciąży i po porodzie

W następnych miesiącach ciąży najważniejsze są: dialog matki z dzieckiem (np. kąpiel słowna, opowiadanki), czytanie mu i oglądanie z nim bajek, słuchanie muzyki itp.

Ciąża jest to okres stopniowego kształtowania małego człowieka. Dziecko oddycha wraz z matką, odczuwa tak, jak ona, smakuje tych potraw, które ona wybiera, a więc i uczy się tego, czego ona się uczy. Należy szczególnie dbać o siebie w ciąży, bo to tak, jakbyśmy troszczyli się o jeszcze nienarodzone, ale już rozwijające się i kształtujące nawyki swojego dziecka. Warto stosować odpowiednią suplementację diety, nie tylko wzbogacając potrawy o kwas DHA, ale także witaminy i minerały, które będą wspierać rozwój neuronalny dziecka.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *