papier, kamień, nożyce

Papier, kamień, nożyce — czego uczy ta gra?

Znana każdemu zabawa w Papier, kamień, nożyce to nie tylko doskonała i wciągająca rozgrywka, ale również zabawa kształtująca sprawność manualną, koncentrację, strategię i ucząca radzenia sobie z przegraną. Jak podaje Wikipedia, jest to uproszczona wersja klasycznego Marynarzyka (inaczej mory), znanego w starożytnym Rzymie. Tylko pozornie wygrana zależy tu od losu, pasjonaci czy zawodowi gracze w Papier, kamień, nożyce potrafią przewidywać ruchy przeciwnika i obmyślać zasady wygranej. Można powiedzieć, że zabawa ta rozwija również intuicję.

Wiek: od 3 r.ż.

Zasady, przebieg gry

W Papier, kamień, nożyce gra się, używając dłoni graczy. Rozgrywka składa się z kolejnych tur. W każdej obydwaj gracze, na umówiony sygnał, szybko wystawiają przed siebie dłoń pokazującą symbol papieru, kamienia lub nożyc. Gracz, który pokazał silniejszy symbol, otrzymuje jeden punkt. W przypadku pokazania dwóch takich samych symboli następuje remis — brak punktu. Zwycięża gracz, który najszybciej zgromadzi określoną ilość punktów lub zdobędzie ich najwięcej.

Papier, kamień, nożyce często jest wykorzystywana jako wyliczanka podczas rozstrzygania pierwszeństwa. Zawdzięcza do dużej przypadkowości na początkującym poziomie.

Jak wyglądają figury

dwa rozwarte palce — nożyce
otwarta, płaska dłoń — papier
zaciśnięta pięść — kamień

Przebieg

Rozpocząć grę można na kilka sposobów. Najbardziej popularne są: rozpoczęcie na komendę „start”, „trzy, cztery” lub rytmiczne uderzanie pięści w otwartą dłoń z powtarzaniem „Papier, kamień, nożyce”. Po tym każdy z graczy wybiera i pokazuje jeden znak. Punkt otrzymuje ta osoba, której znak w jest najsilniejszy. W przypadku pokazania na raz takich samych symboli przez grających następuje remis i nikt nie otrzymuje punktu.

Waga symboliukłady dłoni papier, kamień, nożyce

Nożyce są silniejsze od papieru, ponieważ go tną.

Kamień jest silniejszy od nożyc, ponieważ je tępi.

Natomiast papier jest silniejszy od kamienia, ponieważ go owija.

 

 


Literatura

Pijanowski L., Skarbnica gier, Warszawa 1981.

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Papier,_kamie%C5%84,_no%C5%BCyce

 

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *