Dla wielu dorosłych słowa „matematyka” i „zabawa” nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego. Dla wielu z nas matematyka w okresie szkolnym była torturą, czymś, co „musimy” zrobić i czymś, czego nie rozumieliśmy i nigdy nie zrozumiemy. Zabawa natomiast była czymś, co uwielbialiśmy. Małe dzieci uczą się matematyki przez cały czas poprzez różnego rodzaju zabawy, w większości nieświadome tego. Od chwili urodzenia otoczone są wrażeniami zmysłowymi. Kształty szczególnie nabierają natychmiastowego znaczenia. Dzieci reagują instynktownie na układ kształtów, które tworzą ludzką twarz. Matematyka jest wszędzie w domu. Przy wsparciu rodziców dzieci mogą zrozumieć wiele matematycznych pojęć poprzez właśnie zabawę i z przyjemnością stawiać swe pierwsze kroki z matematyką.
Kiedy mówimy, że dziecko zna liczby, zazwyczaj mamy na myśli, że potrafi wyrecytować nazwy liczb w porządku rosnącym. Jest to bardzo przydatne, ale to jedynie namiastka tego, co powinny wiedzieć. Muszą dowiedzieć się, co naprawdę oznacza system liczbowy. Można dziecku w tym pomóc poprzez różne formy zabawy (np. paluszkowe liczenie — z biedronką, z pieskami, z króliczkami).
Pierwszą rzeczą, którą dziecko musi zrozumieć, jest to, że 3 jest zawsze 3, niezależnie gdzie cyfra ta jest umieszczona i jak przedstawiona, czy jest to cyfra 3, słowo „trzy”, 3 klocki, 3 guziki w kurtce czy 3 kurki z piosenki.
Należy przy tym pamiętać, że dzieci zdobywają matematyczne doświadczenia każdego dnia w domu. Uczą się o pieniądzach, gdy idą z rodzicami na zakupy. Uświadamiają sobie liczby, jak idą po schodach i liczą stopnie. Zaczynają rozumieć pojęcie czasu wraz z poznawaniem rutyny dnia (mycie się, ubieranie, śniadanie itd.).
Codzienne życie dziecka oferuje wiele praktycznych możliwości, aby poznać liczby, kształty, przestrzeń, sortowanie i dopasowywanie. Chociażby podczas nakrywania do stołu — kubek dla mnie, kubek dla ciebie, czy też zabawy z wodą, pchania i kierowania wózkiem w lewo, w prawo; podczas pomocy w sortowaniu prania, dobierania skarpetek do pary, dopasowywania pokrywek do garnków — małych, dużych, itp.