Masaż małego dziecka

Podstawowe zasady masażu małego dziecka

Masaż małego dziecka daje wiele korzyści zarówno rodzicowi, jak i dziecku. Dotyk kochającego opiekuna wyraźnie wzmacnia więź pomiędzy nim a niemowlakiem. Ponadto masaż dziecka sprzyja jego rozwojowi. Warto jednakże znać kilka podstawowych założeń związanych z tą czynnością.

Regularny masaż pozwala rodzicowi odkryć, jak wiele mogą zdziałać jego dłonie — pieszczą maleństwo, uspokajają je, rozweselają, dodają mu pewności, uczą zaufania, a nawet łagodzą ból. Dla malucha taka forma dotyku stanowi ponadto mobilizację sił witalnych po porodzie, dzięki czemu dziecko lepiej radzi sobie z adaptacją w środowisku zewnętrznym. Ma tym samym mniejsze poczucie zagrożenia w otaczającym je świecie.

Istotne uwagi

  • Masaż małego dziecka powinien sprawiać przyjemność obu stronom, wtedy malec z radością będzie oczekiwał następnego zabiegu.
  • Dobrze jest samem chwilę się odprężyć przed masażem maleństwa, oddychając głęboko i spokojnie.
  • Najważniejszymi elementami intuicyjnego masażu niemowlęcia są miłość i czułość.
  • Masaż to dobry wstęp przed zaśnięciem maluszka, pomaga mu stworzyć regularny rytm snu.
  • Nie wolno kontynuować masażu, gdy dziecko nie ma na niego chęci i wyraźnie to sygnalizuje (rozgląda się na boki, odpycha, kopie nogami lub płacze). Lepiej odczekać dzień bądź kilka, a nawet parę tygodni i ponownie spróbować w dogodnym czasie.
  • Regularne krótkie masaże dobroczynnie działają na ciało i duszę niemowlaka.
  • Bez względu na to, czy postawa rodzica jest stojąca czy siedząca, najważniejsze, aby była ona dla niego wygodna.
  • Dziecko należy dotykać delikatnie, jednak nie nazbyt subtelnie, aby ruchy rodzica nie łaskotały malca. Szczególną uwagę i ostrożność należy zachować przy delikatnych dzieciach, zawsze szanując ich indywidualną wrażliwość.
  • Ruchy dłońmi powinny być powolne, spokojne i zgodne z rytmem oddechu. Pospiesznych dziecko praktycznie nie odczuje.
  • Temperatura w pomieszczeniu podczas masażu powinna wynosić 22-28°C, ponieważ niemowlę jest nagie i szybko mogłoby się wychłodzić. Można wykorzystać ciepły nawiew lub piecyk.
  • Aktualnie niemasowane partie ciała maluszka można przykryć miękkim kocykiem.
  • Warto zadbać o łagodne, przytłumione oświetlenie, które wspomaga relaks. Maluszek nie powinien też patrzeć wprost na źródło światła.

feet-619516 1280

W pierwszych tygodniach życia dziecka lepiej się ograniczyć do łagodnych, częściowych masaży dłoni i stóp maluszka, które trwają nie dłużej niż 10 minut. Do masowania całego ciała można przejść po około czterech tygodniach. Nie potrzeba przy tym wielu sprzętów i dodatków. Nie ma potrzeby liczenia ruchów ani martwienia się o specjalne sposoby masowania — technika nie jest aż tak istotna, liczy się empatia i czułość. Warto za to obserwować maleństwo i jego reakcje. Cel masażu stanowi bowiem ogólne rozluźnienie i odprężenie dziecka. Maluszek powinien nawiązywać kontakt wzrokowy, regularnie oddychać, mieć otwarte ręce i zrelaksowane ciało, a także nie płakać. Dobrze jest na początek, na spokojnie zapoznać się z kilkoma technikami masażu i przećwiczyć je, a następnie zapomnieć i poddać się działaniu instynktu.

Można w razie potrzeby lub chęci zastosować olejek. Powinien to być jednak olej jadalny, który nie zaszkodzi maleństwu, gdy to włoży natłuszczone palce do buzi. Najlepsza jest oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron. Jako podkładkę dla leżącego dziecka najlepiej wykorzystać gruby, puszysty ręcznik. Dobrze jest jeszcze pod niego podłożyć ceratkę i przygotować dodatkowe ręczniki — podczas masażu może się zdarzyć, że maluch nieoczekiwanie się wypróżni wskutek rozluźnienia.

 


Polecamy również:

Masaż niemowląt
Zdrowie, stymulacja rozwoju i budowanie więzi – moc dotyku
Jak wyciszyć dziecko przed snem
Oznaki senności u niemowląt
Podstawy dobrego usypiania niemowlaka

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *