podstawy dobrego usypiania niemowlaka

Podstawy dobrego usypiania niemowlaka

Noworodek przesypia większość dnia, potrafiąc jednak obudzić się o każdej porze na jedzenie lub kiedy odczuwa dyskomfort. Do tej pory wszystko miał zapewnione w brzuchu matki. Teraz znalazł się w innym środowisku. Niezbyt wyraźnie jeszcze widzi, nie zna zasad i nie pojmuje ogromu spraw. Nie można mu się dziwić… Niemowlak nadal nie odróżnia pór dnia, ale spania w nocy może już i musi się nauczyć. Oto podstawy dobrego usypiania niemowlaka.

5 najważniejszych punktów z codziennego usypiania niemowlaka

1. Wprowadź rytuały

Niezmiernie istotne jest kładzenie maluszka spać zawsze o tej samej porze, po wykonaniu tych samych czynności. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Jak wyciszyć dziecko przed snem?. Rytuały pomagają nie tylko dziecku, ale dzięki nim i rodzicom łatwiej jest uporządkować sobie dzień. Wybór czynności wprowadzających do zakończenia dnia jest już indywidualną sprawą, ważne jest jednak, aby codziennie szykowanie do snu wyglądało podobnie.

2. Zapewnij maluszkowi komfort termiczny

Temperatura w pokoju nie może być za wysoka, dlatego przed snem należy dokładnie wywietrzyć sypialnię i na początek przykryć dziecko jedynie cienką kołderką. Śpioszki malucha nie powinny być zbyt szorstkie, posiadać drażniących metek lub niewygodnych przeszyć. Należy zadbać, aby dziecko nie pociło się w piżamce i nie przegrzewało.

3. Zatroszcz się o własny spokój

Dzieci perfekcyjnie potrafią wyczuć atmosferę w domu czy pośpiech rodziców. To małe emocjonalne barometry. Jeśli maluszek odczuje zdenerwowanie rodzica, sam też będzie pobudzony. To nie ułatwia zasypiania i cała procedura może nieprzyjemnie przebiegać.

4. Ogranicz bodźce

Rozbudzać niepożądane zainteresowanie malucha mogą nie tylko dźwięki, ale i ostre lub migające światło, ruch w pomieszczeniu lub w pobliżu (za ścianą) czy też mocne zapachy. Maleństwo jest bardzo wrażliwe na wszystkie bodźce z otoczenia — w końcu pragnie poznawać świat.

5. Pomóż się dziecku wyciszyć

Niemowlaka można przed zaśnięciem ponosić na rękach i delikatnie kołysać. Można poopowiadać mu coś spokojnym ściszonym głosem. Monotonny głos rodzica posiada bowiem właściwości usypiające, dlatego można takiemu paromiesięcznemu maluszkowi nawet przeczytać książeczkę. Można też zaśpiewać kołysankę lub puścić uspokajającą muzykę z płyty. Każda z tych czynności to kolejny wieczorny rytuał, który oprócz kojącego działania, wzmacnia więzi i daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa.

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *