Jak pomóc starszemu dziecku gdy pojawia się rodzeństwo

Jak pomóc starszemu dziecku, gdy pojawia się rodzeństwo?

Rodzice powinni starać się jak najlepiej przygotować starsze dziecko na przyjście na świat jego brata bądź siostry. Dlaczego? Ponieważ ten moment będzie wiązał się z dość dużymi zmianami, na które dobrze, aby było przygotowane. Starsze dziecko może przecież odczuwać niepokój, gdy pojawia się rodzeństwo, i martwić się, że nie będzie już dla swoich rodziców najważniejsze, że nie będą go kochać tak jak dawniej. Z drugiej jednak strony z pewnością cieszy się, ponieważ wyobraża sobie wspólne zabawy z bratem lub siostrą oraz to, jak wiele może jego lub ją nauczyć.

Takie i inne uczucia są w pełni naturalne. Pojawiają się one w przypadku wszystkich dzieci, bez względu na wiek. Różnić może się jedynie poziom przeżywania i panowania nad nowymi emocjami. Dobrze, jeśli rodzice starają się przygotować swoje starsze dziecko do zmian w ich życiu. Takie wsparcie w dużym stopniu przyczyni się do wzmocnienia więzi. Jak zatem konkretnie rodzice mogliby pomóc starszemu dziecku, zanim na świat przyjdzie jego rodzeństwo?

Jak przygotować starsze dziecko na urodziny brata/siostry

  1. Warto poinformować starsze dziecko, że już niedługo będzie miało rodzeństwo. Nowinę tę należy przedstawić w radosny sposób. Trzeba być też otwartym na pytania dziecka i chętnie udzielać mu zrozumiałych dla niego odpowiedzi.
  2. Wspólnie myślcie i rozmawiajcie o zmianach, które zostaną wprowadzone, aby móc przygotować się na narodziny kolejnego dziecka. Takie zmiany dobrze jest przedstawiać starszemu dziecku jako prezent, wyróżnienie, żeby nie odebrało tego jako karę lub odepchnięcie. Jeśli przygotowywane jest miejsce w sypialni dla nowego potomka, to starszemu dziecku warto przygotować własny mały pokoik, w którym będzie się dobrze czuł.
  3. Pozytywnie wpływa również opowiadanie starszemu dziecku o tym, jak rozwija się jego brat/siostra w brzuchu. To również świetny moment, aby uświadamiać dziecko w tym temacie, na przykład za pomocą bajek czy książek, które ukazują tematykę ciąży, młodszego rodzeństwa i tym podobne.
  4. Pozytywnie reagujcie na niepokój i napięcia, które przeżywa starsze dziecko tuż przed pojawieniem się rodzeństwa. Pamiętajcie, że nie tylko Wy, jako rodzice, to wszystko przeżywacie. Jeśli więc starsze dziecko potrzebuje więcej czułości, to starajcie się mu ją zapewnić.
  5. Organizujcie ze starszym dzieckiem wspólne przygotowania na przyjście noworodka. Wybierajcie się z nim na zakupu, przeprowadzajcie mały remont w mieszkaniu i wiele innych zmian.

Stosunek rodziców do starszego dziecka, gdy pojawia się rodzeństwo

jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa

Rodzice z łatwością mogliby zbyt dużą wagę poświęcać nowemu dzidziusiowi. Dobrze, aby nie zapominali o starszym dziecku, gdy pojawia się rodzeństwo. Można starszaka wdrażać we wspólną opiekę nad dzieckiem. Dobrze jest zorganizować tak czas w ciągu dnia, aby każde z rodziców poświęciło przynajmniej 15-30 minut wyłącznie starszemu dziecku. W tym momencie maluszkiem niech zaopiekuje się drugi rodzic bądź ktoś inny.

Warto również informować starsze dziecko, że ma prawo odczuwać negatywne uczucia związane z jego młodszym bratem lub siostrą. I co najważniejsze, przez cały czas uświadamiajcie mu i mówcie o tym, że bardzo je kochacie!

jak powiedzieć dziecku ze będzie miało rodzeństwo

Post Author: Szymon Owedyk

Mąż, syn, brat 4 sióstr i 1 brata i zapewne już niedługo tata :) Pracuję jako Copywriter od blisko 10 lat, Pozycjoner o 5 lat i Projektant stron Wordpress od 3 lat. W wolnej chwili jestem autorem bloga o Rozwoju osobistym, Pozycjonowaniu i Biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *