Od dawna wszyscy wiedzą, że czytanie dziecku rozwija jego myślenie i postrzeganie. Każdy czytający rodzic staje przed problemem: co czytać? Gdzie szukać dobrej książki dla dzieci? Kupić czy pożyczać? Jakie książki dla dziecka są najlepsze?
Spróbujmy odpowiedzieć na podstawowe pytanie: jaką książkę wybrać dla jakiego dziecka? Sprawa nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynników. Liczy się tutaj oczywiście wiek, zainteresowania naszej pociechy oraz to, jak długo jest w stanie skupić się nad tekstem.
Książki dla najmłodszych
Wydawcy książek doskonale wiedzą, że dla najmłodszych dzieci potrzebne są kolorowe książeczki z niewielką ilością tekstu. Jednocześnie taka książeczka musi być trwała i bezpieczna. Najlepsze są książeczki kartonowe z zaokrąglonymi narożnikami: maluch nie zrobi sobie krzywdy i nie zniszczy książeczki zbyt szybko. Taka książeczka musi przetrwać przecież nieustanne wkładanie do buzi, trzymanie za jedną kartkę, czy rzucanie o podłogę. Odpowiednie są coraz częstsze książeczki sensoryczne, materiałowe oraz plastikowe-gumowe.
Jakie książki dla dziecka w wieku przedszkolnym
Dla dzieci, które są w wieku 5-6 lat, doskonałą propozycją będą książki zawierające większą ilość tekstu: bajki, baśnie, podania. Oczywiście taka książka nie może dziecka znudzić. W końcu chcemy dziecko zachęcać do sięgania po książkę, a nie zniechęcać. Doskonałe dla przedszkolaków są książeczki dla dzieci w formie bajek i baśni. Tekst zazwyczaj nie przekracza jednej-dwóch stron A4, a dodatkowo wydawcy starają się upiększać taką książkę tematycznie dobranymi i pięknymi obrazkami. Dzięki temu można dłużej podtrzymać zainteresowanie u dziecka. Jeżeli nasze dziecko dodatkowo lubi naklejki (hmmm, a które nie lubi?) to świetną propozycją mogą być książeczki z naklejkami, w których oprócz historyjki, jest miejsce na uzupełnianie całości naklejkami.
Książki dla początkującego ucznia
Dzieci, które kończą edukację przedszkolną i zaczynają naukę w szkole, mają już do czynienia z wieloma książkami: zwłaszcza z podręcznikiem: zaczynają czytać i pisać. Jest to okres, w którym rodzic powinien podtrzymywać zainteresowanie książkami u dziecka. Można to robić poprzez wspólne czytanie pięknych wydań encyklopedycznych dla dzieci. Dzięki temu, oprócz wspólnego czytania, rozbudzamy zainteresowania.
Nie trzeba kupować wszystkiego!
Wszystkie książeczki: czy to będą kartonówki dla malucha, czy to będą bajki, baśnie czy też encyklopedie dla dzieci znaleźć można w… bibliotece. W ostatnich latach rodzice zapomnieli o tym, że niekoniecznie trzeba wszystko kupować. Można wypożyczać. Jeśli dziecku bardzo spodoba się jakaś pozycja wydawnicza lub chcemy zrobić prezent: wtedy kupmy książkę. Nie musi być ona droga: poszukajmy jej w sieci tanich książek lub bezpośrednio na stronach wydawnictw.
Dajmy naszemu dziecku szansę na poznawanie przez czytanie.
o autorze
Ewa — znawca książek i dzieci
———-
Artykuł pochodzi z serwisu: Albercik.pl