Rola rodzica w zabawie

Rola rodzica w zabawie z dzieckiem

Rola rodzica w zabawie z dzieckiem jest niezwykle istotna, ponieważ podczas zabawy tworzą się silne więzi między rodzicem a dzieckiem. Rodzic na początkowym etapie rozwoju swego dziecka kieruje także zabawą, wytyczając tory i granice. Warto mieć jeszcze kilka aspektów zabawy z dzieckiem na uwadze.

Rodzice są pierwszymi towarzyszami zabaw dziecka.

Oto kilka wskazówek do gry z dzieckiem:

Interakcja – najcenniejsze we wspólnej zabawie jest, gdy dorosły bierze czynny udział w zabawie, jest u boku dziecka, a nie tylko dostarcza zabawek lub nadzoruje.

Obserwacja – uważne obserwowanie swojego dziecka pozwala określić jego poziom umiejętności i zainteresowania. 

Podążanie za dzieckiem – uczestniczenie w zabawie na poziomie dziecka. Pozwól dziecku mieć kontrolę nad zabawą, by mogło określić jej kierunek.

Bądź kreatywny – Odkryj na nowo dziecko w sobie. Odstaw ograniczenia jakie tkwią w dorosłych. Korzystaj z zabawek w sposób kreatywny.

Dobrze się baw – Gra powinna być zabawą dla każdego – nie może być w żadnym wypadku frustrująca. Nie należy przeciągać zabawy i przekraczać granice możliwości dziecka.

Dzieci są myślicielami – Rodzice powinni dobierać odpowiedni do wieku stopień trudności zadań. Ważne jest, aby znać swoje dziecko tak dobrze, by można było dopasować poziom zadania do umiejętności i zainteresowań dziecka.

Wiek i poziom zdolności – Zabawy powinny być prawidłowo dopasowane do dziecka. Powinny one być nieco trudne, ale nie tak trudne, by przytłoczyły i sfrustrowały dziecko. Nie wszystkie dzieci, nawet w tym samym wieku są na tym samym poziomie i nie wszystkie dzieci mają te same zainteresowania.

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *