ćwiczenie dla niemowlaka z zegarem

Tik Tak – ćwiczenie dla niemowlaka z zegarem

Dziecko w wieku 5-7 miesięcy bardzo chętnie nabywa nowych umiejętności ruchowych, poznając swoje możliwości. Ruch jest niezwykle istotny w prawidłowym rozwoju. Kształtuje właściwe napięcie i siłę mięśniową, dzięki czemu maluch zyskuje kontrolę nad własnym ciałem. Zdobyte umiejętności ruchowe pozwalają aktywnie poznawać świat.

Prezentowane ćwiczenie dla niemowlaka z zegarem stymuluje część mózgu niemowlęcia odpowiedzialną za słuch oraz system przedsionkowy, przez co wspiera rozwój poczucia równowagi i umiejętności rozróżniania dźwięków. Rytmiczna zabawa lub przy wykorzystaniu piosenki stymuluje poczucie rytmu oraz percepcję słuchową.

Wiek: od 5 miesiąca życia

Rekwizyty: ewentualnie nagranie piosenki o zegarze, w której występuje naśladowanie jego dźwięku: „tik, tak”

Stań za maluszkiem i złap go delikatnie pod paszkami, ściskając lekko dłonie na klatce piersiowej dziecka. Następnie podnieś je do góry i kołysz jego nóżkami jak wahadłem zegara, powtarzając: „tik tak, tik tak”.

To samo można wykonać do starej piosenki o zegarze, najlepiej w spokojnym i melodyjnym wykonaniu Mieczysława Fogga — „Piosenka o zegarze”, co dodatkowo stymuluje słuch maluszka i jego wrażliwość muzyczną.

Słowa „Piosenki o zegarze” Mieczysława Fogga

Każdy zegar dwa wąsiki na okrągłej buzi ma,
nauczyły go słowiki, że w noc do snu dzieciom gra.
stary zegar

Tysiąc bajek z kraju marzeń
Widzą dzieci w cudnym śnie,
Gdy dwa wąsy na zegarze o północy złączą się.
Tik, tak, tik, tak
Tiku, tiku, tiku tak…
Tik, tak, tik, tak
Tiku, tiku, tiku tak…

Kiedy w mroku zegar tika dziwne rzeczy dzieją się
miś pluszowy kozły fika, tłum zabawek na bal mknie
z pajacami lalki tańczą, a do wtóru modnych tang
głową swoją z pomarańczą kiwa żółty Chińczyk Czang.
Tik, tak, tik, tak
Tiku, tiku, tiku tak…
Tik, tak, tik, tak
Tiku, tiku, tiku tak…

Na czas zwrotek bujamy dziecko na rękach lub tańczymy z nim, przytulając je. Na czas refrenu wykonujemy ćwiczenie z wahadłem.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *