Utrwalanie słownictwa w języku obcym

Zabawa z angielskim Teleskop lub Lornetka

Utrwalanie słownictwa w języku obcym może stać się pretekstem do świetnej zabawy, wpisując się w nurt nauczania przez rozrywkę, gry. Jedną z możliwości jest zabawa Teleskop lub Lornetka — nazwa zależy od ilości rolek po papierze toaletowym lub papierowych ręcznikach, które mamy do dyspozycji.

Wiek: od 3 r.ż.

Materiały: dwie rolki po papierze toaletowych/rolka po ręczniku papierowym

Przebieg

Zabawa jest prosta — w różnych częściach pomieszczenia, w widocznym miejscu, umieszczamy obrazki lub napisy prezentujące wprowadzane bądź poznane słownictwo. Można wykorzystać również naturalne wyposażenie wnętrz lub pojawiające się okresowo dekoracje, aby utrwalanie słownictwa w języku obcym przebiegało w swobodny sposób. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, warto skupić się na wyrazach związanych ze Świętami oraz okresem bożonarodzeniowym. Do wyboru mamy:

Father Christmas — Święty Mikołaj

Christmas tree — choinka

Christmas card — kartka świąteczna

Christmas stocking — skarpeta na prezenty (coraz bardziej u nas popularna)

wafer — opłatek

hay — siano

nativity — szopka

angel — anioł

bell — dzwonek 

candy cane — lizak

fairy lights — światełka choinkowe

gift — prezent

mistletoe — jemioła

reindeer — renifer

Następnie podajemy dziecku teleskop (1 rolkę) lub lornetkę (2 rolki) i zadajemy pytanie: „Where is…?” — „Gdzie jest…?”. Dziecko przykłada teleskop lub lornetkę do oczu i wyszukuje określony obrazek lub napis.

Taka forma nauki języka obcego przez zabawę nie tylko doskonali wcześniej poznane słownictwo, lecz ćwiczy także koordynację wzrokowo-ruchową i pobudza ciekawość dziecka. Stworzenie z rolek ozdobionej lornetki lub lunety dodatkowo rozwija kreatywność, zdolności manualne oraz umiejętności plastyczne.


Zapraszamy do zapoznania się z innymi zabawami utrwalającymi słownictwo obce.


 

Post Author: Monika Madej

Monika Madej - doktorantka w Zakładzie Pragmatyki Językowej Uniwersytetu Łódzkiego, nauczyciel języka angielskiego, wykładowca, prowadzi kursy doskonalące dla nauczycieli, autorka wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny nauczania języków obcych. Twórca aplikacji CloudNet (cloud-net.pl), która służy do tworzenia chmur wyrazów prezentujących słownictwo podzielone na kategorie. Stale poszukuje kreatywnych technik nauczania. Ważnym dla niej zamiłowaniem, obok języków obcych, jest także fotografia. Prywatnie - mama dwóch dziewczynek.

1 thought on “Zabawa z angielskim Teleskop lub Lornetka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *