zabawa Where is...

Zabawa Where is … ?

Osłuchanie z językiem obcym od najmłodszy lat oraz opanowanie w formie zabawy podstawowych struktur komunikacyjnych w nim sprzyjają płynniejszemu posługiwaniu się nim w starszym wieku. Zabawy językowe na poziomie przedszkola nie są trudne, a pozwalają w przyjemny sposób zaznajomić dziecko z obcą mową.

Proponowana zabawa Where is… opiera się na wybranej dowolnie grupie słówek. Najlepiej z jednego kręgu tematycznego (bliskiego dziecku). Prezentujemy zabawę na przykładzie owadów:

 

Mrówka — ant

Biedronka — ladybird

Mucha — fly

Ważka — dragonfly

Motyl — butterfly

Pszczoła — bee

Pająk — spider

 

Przebieg

Rysujemy na oddzielnych kartkach owady lub znajdujemy książeczkę z takimi obrazkami — w zależności od możliwości i zdolności rodzica. Dobrym rozwiązaniem może też być plakat prezentujący łąkę.

Wskazując dziecku wybrany obrazek głośno i wyraźnie wymawiamy nazwę owada w języku angielskim i prosimy, by dziecko powtórzyło po nas. Możemy mówić: This is a fly. This is a bee. (Jeśli wcześniej opanowaliśmy z dzieckiem strukturę: What is this? This is…).

Gdy dziecko będzie prawidłowo już rozróżniać owady i prawidłowo je nazywać, wprowadzamy do naszej zabawy pytanie: Where is a butterfly? (Gdzie jest motyl), Where is a spider? (Gdzie jest pająk). Po wskazaniu przez dziecko owada, odpowiadamy najpierw sami, potem wspólnie: Here (tutaj). Gdy dziecko źle wskaże, mówimy No i ponawiamy pytanie.

Zawsze należy pamiętać, by pochwalić dziecko po każdej dobrej odpowiedzi: Yes! Good! Super! Jest to dla niego bardzo ważne i zachęca do dalszej zabawy.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *