Zagadki na opak

Ponieważ dzieci lubią zagadki, możemy zaproponować im więc nową formę zagadek — zagadki na opak, które z pewnością wpłyną na kreatywność naszego dziecka. 

Zagadka na opak jest to taka zagadka, która opisuje sytuację i cechy odwrotne do tych właściwych. W ten sposób zagadka jest zaszyfrowana w wiadomy dla dziecka sposób.

Wymyślamy więc zagadkę na opak, a dziecko musi ją przetłumaczyć i dopiero potem rozwiązać. Następnie zamieniamy się rolami — dziecko wymyśla, a my zgadujemy.

 

Przykładowa zagadka na opak i jej rozszyfrowane znaczenie:

Jest kanciasta          (czyli okrągła)
duża                           (czyli mała)
miękka                       (czyli twarda)
i nie jest nic warta!   (czyli jest dużo warta)

Co to jest?

 

Odpowiedź: MONETA jest okrągła, mała, twarda i dużo warta.

 

Jeśli chcemy poszerzyć zabawę o umiejętność pisania, możemy umówić się, że zapisujemy najpierw swoje wymyślone zagadki i gdy są już zapisane na karteczce, wymieniamy się nimi i w tym samym czasie je rozwiązujemy. Unikniemy wtedy zbędnego oczekiwania.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *