Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! – nauka panowania nad sobą

Bardzo wiele dawnych zabaw posiada istotny wpływ na rozwój dzieci, wpisując się w zasadę nauki przez zabawę. Jedną z nich jest właśnie tradycyjna gra Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! Możną ja przeprowadzić w grupie, ale także adaptować na potrzeby jednego dziecka. Zabawa ta uczy panowania nad sobą, cierpliwości, wyciszania się, refleksu i doskonali koordynację wzrokowo-ruchową. Można się w nią bawić w domu, jak i na świeżym powietrzu.

Chociaż tego typu zabawy z punktu widzenia osoby dorosłej są bardzo proste i przez to nużące, to dzieci jednak je uwielbiają. Trzeba się przygotować na wielokrotne powtarzanie prezentowanej zabawy.

Wiek: od 3 r.ż.

Przebieg

Wersja dla dwojga

I.

Rodzic lub jeden z uczestników staje plecami do dziecka/drugiego uczestnika. Malec w tym czasie może szaleć: skakać, robić dzikie miny, machać rękami — wszystko, co tylko przyjdzie mu do głowy. Po chwili druga osoba/rodzic mówi: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!, przy czym szybko się odwraca. W tym momencie szalejący uczestnik musi stanąć bez ruchu (zamrzeć), w ostatniej pozie, i stać tak nieruchomo aż do momentu, kiedy znów stanie się do niego tyłem.

Zabawę można kontynuować do zmęczenia lub z góry określoną liczbę razy. Można też ustalić zasadę, że jeśli maluch poruszy się, następuje zamiana ról.

II.

Rodzic lub jeden z uczestników wcielający się w postać Baby Jagi stoi w pewnej odległości od drugiego uczestnika/dziecka i jest odwrócony do niego plecami. Zadaniem poruszającego się dziecka jest dotrzeć do niej i dotknąć Babę Jagę. Jednak po wypowiedzeniu przez stojącą osobę słów Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy osoba ta nagle odwraca się. Jeśli dostrzeże w ruchu zbliżającego się wcześniej gracza — będzie on musiał cofnąć się do miejsca, z którego rozpoczął zabawę.

Zamiana następuje, gdy uda się dotknąć Babę Jagę.

Wersja dla grupki

I.

Jeden z grających wciela się w postać Baby Jagi i stoi nieruchomo, a inne dzieci w tym czasie biegają i wygłupiają się. Gdy wypowiada słowa Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, odwraca się, a pozostałe dzieci muszą w tym momencie zatrzymać się bez ruchu w rozmaitych, ostatnich pozach. Baba Jaga chodzi między maluchami, przyglądając się im tak długo, aż któryś z malców się poruszy. Złapany na ruchu przez Babę Jagę zostaje nową Baba Jagą i zabawa zaczyna się od początku.

II.

Jedna osoba wciela się w rolę Baby Jagi. Stoi tyłem do pozostałych i woła: Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy. W tym czasie pozostali uczestnicy szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto zaś pierwszy dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

Zabawa Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy zachęca dzieci do wysiłku fizycznego, niezwykle ważnego w młodym wieku, oraz mile spędzonego wspólnie czasu.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *