początek dnia z gimnastyką

Co robię, gdy rano wstaję – zabawa ruchowa

Zabawa jest dobrym pomysłem na początek dnia z gimnastyką, gdy dziecko (lub dzieci) jest jeszcze trochę zaspane. O ile łatwiej nam się uśmiechnąć po małej rozgrzewce…

Wesoła zabawa ruchowa w naśladowanie tego, co robi się zwykle po przebudzeniu, w oczywisty sposób sprzyja rozwojowi motoryki małej oraz dużej, a także wprowadza w dobry nastrój. Dzieci nie tylko naśladują dorosłego, ale także uczą się wykonywania ruchów w odpowiednim rytmie i wykonywania poleceń. Zabawa na początek dnia z gimnastyką ćwiczy także spostrzegawczość i koordynację ruchową. Dzięki nazywaniu kolejnych czynności przez dorosłego utrwalana jest prawidłowa wymowa oraz poszerzany zakres słownictwa malucha.

Wiek: od 2 r.ż.

Przebieg:rodzina rano rysunek

Kładziemy się z dzieckiem (dziećmi) się na dywanie, kocu, materacu lub macie, każdy w najwygodniejszej dla siebie pozycji.
Dorosły rozpoczyna zabawę słowami: Dzień dobry kochanie/dzieci. Następnie zachęca do naśladowania pokazywanych przez siebie czynności, które wykonuje się zwykle codziennie rano:

  • przeciąganie i ziewanie
  • wstawanie z łóżka
  • mycie zębów
  • wybieranie ubrania z szafy
  • ubieranie się
  • nakrywanie do stołu
  • jedzenie śniadania
  • itd., itp.

Cały czas należy komentować poszczególne czynności: Idziemy do łazienki i myjemy buzię oraz ząbki, Teraz trzeba wybrać ubranko, podchodzimy do szafy i wyciągamy koszulkę, Po ubraniu się pomagamy nakryć do śniadania itd.

 


Podobne:

Poznawanie części ciała — zabawa z maluszkiem

Orientacja przestrzenna — ćwiczenia

Gimnastyka poranna


 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *