kosz kasztany dzika róża

Dary jesieni – kolorowanka sekwencyjna

Jesień to bardzo kolorowa pora roku, zwłaszcza polska złota jesień, podczas której można w lesie i w parku znaleźć wiele skarbów. Pojawiają się kasztany, żołędzie, grzyby, jarzębina, szyszki itp. Rozmowę na temat przyrody, zachodzących zmian i cyklu rocznego warto wzbogacić o prace manualne, które wspierają aktywność mózgu, pamięć, ciekawość i kreatywność dziecka, jak jesienna kolorowanka sekwencyjna z darami tej pory roku.

Oprócz konstruowania ludzików i zwierzątek z jesiennych darów, można też wykorzystać w zabawie z dzieckiem malowanki oraz kolorowanki wykorzystujące powyższe motywy. Rozwijają one motorykę małą i wspierają koordynację wzrokowo-ruchową, stanowiąc tym samym doskonałe przygotowanie do nauki pisania, usprawniając jednocześnie procesy myślowe. Kolorowanie zgodnie z podaną sekwencją, wspomaga dodatkowo rozwój inteligencji logiczno-matematycznej oraz percepcję wzrokową (rozróżnianie powtarzalności). Zabawa taka stanowi dobry trening spostrzegawczości, dokładności i systematyczności. Skupienie uwagi na zadaniu wzmacnia ponadto koncentrację dziecka.

Wiek: 3 r.ż.

Materiały: kolorowanki (do pobrania ze strony), kredki/mazaki/farbki/plastelina

Kolorowanki zamieszczone poniżej można pobrać i wydrukować, a następnie dać maluchowi, aby pokolorował wybrane dary jesieni według zapoczątkowanego wzoru.

Jeśli dziecko ma problem z odtworzeniem prawidłowości sekwencji, na spokojnie naprowadzamy je na właściwy tor rozumowania, nie dając jednak od razu gotowych odpowiedzi. Samodzielne zmierzenie się z problemem to dodatkowe ćwiczenie procesów kojarzeniowych — warto dać dziecku czas, aby jego umysł wykształcić pożądane umiejętności.

Wykonanie takiego zadania stanowi dla dziecka powód do radości i wzmacnia w nim wiarę we własne możliwości.

jesienna kolorowanka sekwencyjna dary jesieni

Inne sposoby zabawy

Jesienne dary lasów i parków nadają się w większości także do wyklejenia plasteliną lub kulkami z bibuły, co stanowi dodatkową frajdę oraz bodźcowanie rączki dziecka i ćwiczenie umiejętności motorycznych. Można też stworzyć własne sekwencje kolorów dla dziecka na czystej kolorowance (druga strona w pliku) lub starać się odwzorować naturalne kolory jesiennych darów po obserwacji w terenie.

Jesienna kolorowanka sekwencyjna może być także wykorzystana podczas spaceru poszukiwaczy, kiedy dziecko ma za zadanie odnalezienie przedmiotów z otrzymanej kartki (i pokolorowanie ich w tym wypadku).

 

Komplet malowanek do pobrania tutaj.

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *