owoce jesieni

Jesienne owoce – sekwencyjna kolorowanka

Jesień jest bardzo kolorową porą roku i można podczas niej znaleźć wiele skarbów. Pojawiają się także niektóre owoce i warzywa dojrzewające przez całe lato. Rozmowę na temat przyrody, zachodzących zmian i cyklu rocznego warto wzbogacić o prace manualne, które wspierają aktywność mózgu, pamięć, ciekawość i kreatywność dziecka, jak jesienna kolorowanka sekwencyjna z owocami dojrzewającymi o tej porze roku.

Malowanie i rysowanie rozwija motorykę małą i wspiera koordynację wzrokowo-ruchową, stanowi tym samym doskonałe przygotowanie do nauki pisania, usprawniając jednocześnie procesy myślowe. Kolorowanie według wzoru, a szczególnie zgodnie z sekwencją, wspomaga dodatkowo rozwój inteligencji logiczno-matematycznej oraz percepcji wzrokowej (rozróżnianie powtarzalności). Zabawa taka stanowi dobry trening spostrzegawczości, dokładności i systematyczności. Skupienie uwagi na zadaniu kształtuje koncentrację dziecka.

Wiek: od 3 r.ż.

Materiały: jesienna kolorowanka sekwencyjna z owocami (do pobrania ze strony), kredki/mazaki/farbki/plastelina

Kolorowanki zamieszczone poniżej można pobrać i wydrukować, a następnie dać maluchowi, aby pokolorował owoce według podanego wzoru.

Jeśli dziecko ma problem z odtworzeniem prawidłowości wzoru, na spokojnie naprowadzamy je na właściwy tor rozumowania, nie dając jednak od razu gotowych odpowiedzi. Samodzielne rozwiązanie problemu to dodatkowe ćwiczenie procesów kojarzeniowych — warto dać dziecku czas, aby jego umysł wykształcić pewne umiejętności.

Wykonanie takiego zadania stanowi dla dziecka powód do radości i wzmacnia w nim wiarę we własne możliwości.

owoce jesienne

Inne wykorzystanie malowanki

Jesienne owoce nadają się także do wyklejenia plasteliną, muliną lub bibułą, co stanowi dodatkową frajdę oraz bodźcowanie rączki dziecka i dalsze ćwiczenie umiejętności motorycznych.

Można też stworzyć własne sekwencje kolorów dla dziecka na czystej kolorowance.

jesienna kolorowanka sekwencyjna z owocami

 

Jesienna kolorowanka sekwencyjna z owocami do pobrania tutaj.

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *