Dobble

Dobble, Rebel – gra towarzyska

Dobble to gra dla całej rodziny — dla małych i dużych. Ćwiczy spostrzegawczość, refleks, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, a także po części wymowę i słownictwo (w przypadku młodszych dzieci).

W grę można grać na kilka sposobów — producent podaje ich 5. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie wymyślenia własnych zasad. Ogólnie wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart bądź zbierze ich najwięcej. Dzięki nieskomplikowanym zasadom wiek graczy może być nieograniczony. Chociaż producent dolną granicę określił na 6 lat, spokojnie bystrzejsze maluchy sobie poradzą.

Gra przeznaczona jest dla minimum 2 uczestników. Najciekawiej gra się od 3 do 5 osób. dobble3
A maksymalnie w rozgrywce może wziąć udział 8 uczestników (aby każdy dostał sensowną liczbę kart).

DSC07931Najpopularniejszą rozgrywką jest ta, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol należy głośno nazwać i dopiero wtedy szybko położyć swoją kartę na stole, przykrywając wcześniejszą. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą!

Dobble to absolutny hit na rynku gier.

Autorem pomysłu jest francuski projektant gier Denis Blanchot związany z renomowanymi producentami Play Factory i Asmodée Éditions, natomiast za polską wersję tytułu odpowiada Rebel.

Oprócz prostej, przystępnej dla wszystkich rozgrywki zaletą Dobble stanowi także atrakcyjna szata graficzna — karty do gry mają nietypowy, okrągły kształt, a rolę pudełka na grę pełni pokryta komiksową grafiką blaszana puszka. Można ją bez trudu zabrać w każdą podróż.

Talia zawiera 55 kart oznaczonych 8 symbolami.

dobble mini-gry DSC07912

 

 

 

 

 

Dostępne są też inne wersje gry — z tematycznymi grafikami lub dla młodszych graczy. Związane z bajkami lub posiadające mniejszą liczbę elementów.

Dobble Zwierzaki

Jedna z odmian podstawowego Dobble, doskonale nadająca się dla młodszych dzieci. Zarówno grafika, jak i dobór zwierząt są odpowiednie dla przedszkolaków doskonalących swą wymowę, refleks, spostrzegawczość oraz poznających świat (w tym wypadku zwierząt). Wszystkie też zostały narysowane w sposób uwypuklający ich cechy charakterystyczne, co czyni je prostszymi do nazwania. To kolejna okazja do nauki przez zabawę.

Podstawowa zasada gry pozostaje niezmienna. Należy jak najszybciej znaleźć zwierzątko, który łączy dwie karty. Zawsze jest tylko jedno takie samo na dwóch kartach. Należy o tym pamiętać, chociaż zdarza się, że w żaden sposób nie można go zauważyć.

dobble zwierzaki

 

Post Author: Redakcja

1 thought on “Dobble, Rebel – gra towarzyska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *