Budowanie z klocków wieży

Drapacze chmur – klasyka zabaw z klockami

Zabawa usprawniająca motorykę małą, ale również zapoznająca dzieci z prawami logiki (przyporządkowywanie) i fizyki (działanie siły ciężkości, zasady równowagi i orientacja w przestrzeni). Budowanie z klocków wieży ćwiczy ponadto cierpliwość, kreatywność, koncentrację i zachęca do realizacji określonych planów poprzez konstruowanie.

Wiek: od 3 lat

Materiały: klocki

Cała zabawa polega na zbudowaniu jak najwyższej wieży. Trzeba zadbać o jej solidny fundament i odpowiednie dopasowanie kolejnych klocków. Z początku budowanie z klocków wieży bywa dość trudne dla malucha i może brakować mu doświadczenia. Warto wesprzeć go twórczymi wskazówkami. Ponieważ nie zawsze wszystko udaje się za pierwszym razem, należy czuwać nad dzieckiem, aby nauczyć je dystansu do problemów i wyciągania wniosków z własnych błędów.

Inny wariant zabawy

W wersji dla kilkorga starszych dzieci można wprowadzić element rywalizacji zarówno pod względem wysokości konstrukcji, jak i jej estetyki czy stabilności. Wskazane jest również, aby rodzice sami spróbowali zmierzyć się z zadaniem — dadzą dobry przykład dzieciom, poprzez działanie udzielą cennych wskazówek i podzielą się doświadczeniem życiowym, a także rozruszają nieco swoje szare komórki i poćwiczą precyzję. Budowanie z klocków wieży to świetna okazja do dobrej rodzinnej zabawy.

 


Polecamy też:

Propozycje zabaw z klockami dla najmłodszych
Jak zachęcić dziecko do zabawy klockami?

 


Inspirowane:

Nitsch C., Hüther G., Wspieranie rozwoju dziecka, Wydawnictwo Olesiejuk 2011, s. 105.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *