Dzień Dinozauraz z dzieckiem

Nauka przez zabawę z dinozaurami – Dzień Dinozaura z dzieckiem

26 luty wpisał się do kanonu świąt nietypowych jako Dzień Dinozaura. Z tej okazji warto pobawić się z dziećmi, wykorzystując motyw prehistorycznych gadów do zdobywania wiedzy o świecie i wszechstronnego pogłębiania umiejętności. Dzień Dinozaura z dzieckiem w domu lub na wycieczce to dobra okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i wspólnego spędzania czasu w atrakcyjny sposób. To także gratka dla małego miłośnika olbrzymich gadów.

Oto kilka propozycji zabaw rozwijających.

Zagadka na początek Dnia Dinozaura

Wiek: od 3/4 r.ż.

Jedną z pierwszych zabaw tego dnia może być rymowana zagadka, która świetnie nadaje się także do zilustrowania, np. poprzez rysowanie ręką w powietrzu. Taka forma wzbogaca wielozmysłowe postrzegania świata, uczy dziecko koncentracji oraz łączy mowę z ruchem i wizualizacją. Zapoznaje również z uniwersalnymi gestami.

Na koniec wierszyka mówiący powinien zawiesić głos, aby dziecko samo odgadło, o czym mowa.

Ogon, tułów, szyja, głowa…

rysujemy jedną ręką ogon, dwoma tułów, jedną szyję i zakańczamy okrągłą głową

Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.

rysujemy cztery kreski pionowe; rozwieramy paszczę z dłoni na „potwór srogi”

Taki duży wśród zarośli…

zataczamy duży okrąg albo podnosimy do góry pionowo dłoń (aby pokazać „duży”)

Pewnie byśmy za nim poszli.

ruch rękoma zgiętymi w łokciach, jak podczas chodzenia lub pokazanie idących palców

Lecz to było wieki temu.

machnięcie ręką ilustrujące coś, co było dawno

Teraz już go nie znajdziemy.

kiwamy palcem wskazującym w geście negacji

A dlaczego?

rysujemy w powietrzu znak zapytania

Bo wymarły.
Mam na myśli — …………..(dinozaury).

Spacer dinozaurów dużych i małych

Dzień Dinozaura z dzieckiem

Wiek: bez ograniczeń wiekowych

Wybieramy utwór muzyczny bez słów, o zróżnicowanym tempie, który nastrojem będzie sugerował dziecku ciężkie, powolne ruchy podczas chodzenia. Przy nim proponujemy zabawę w naśladowanie wskazanych przez rodzica dinozaurów. „Dinozaury” te mogą głośno tupać, ryczeć i szeroko otwierać paszczę, mogą latać lub kroczyć na dwóch albo czterech łapach. Warto też pobudzić wyobraźnię dziecka i zaproponować naśladowanie określonych czynności dinozaura, jak skubanie liści z wysokich drzew, uciekanie na piętach przed tyranozaurem czy starcie dwóch gigantów (siłowanie się z rodzicem lub rodzeństwem).

Dzięki tej zabawie maluch, mając okazję nieco się poruszać, pozna nie tylko nazwy i typowe cechy dinozaurów takich, jak tyranozaur, triceratops, brontozaur, stegozaur, pteranodon czy welociraptora. Dinozaurowy spacer przy muzyce wzbogaci świat dźwiękowych doznań maluch, rozwinie jego poczucie rytmu i tempa oraz wzmocni percepcję słuchową i wrażliwość muzyczną. Pozytywnie wpłynie też na pomysłowość.

Wędrujący dinozaur

Wiek: od 2,5 lat

Kolejna zabawa to proste ćwiczenie trenujące orientację przestrzenną oraz odnajdywanie się w schemacie własnego ciała. Zadaniem malucha jest postępowanie zgodnie z poleceniami dorosłego. Poniższe instrukcje utrwalają wiedzę o kierunkach oraz kształtują rozumienie przyimków.

  • weź dinozaura w prawą rękę,
  • połóż dinozaura przed sobą,
  • połóż dinozaura z tyłu,
  • posadź dinozaura pomiędzy stopami,
  • weź dinozaura w lewą rękę,
  • połóż dinozaura pod kolanami,
  • posadź dinozaura obok lewej nogi
  • itp.

Dzień Dinozaura z dzieckiem można spędzić też na inne sposoby, wykorzystując zamiłowania plastyczne dziecka (kolorowanki lub malowanie) czy konstruktorskie (budowanie z klocków). Ze starszym dzieckiem można obejrzeć dobry materiał przyrodniczy, zajrzeć do fachowej książki o wymarłych gadach. A z całą rodziną, jeśli istnieje taka możliwość, wybrać się do parku dinozaurów na rodzinny piknik.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *