Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Światowy bestseller Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły zawiera praktyczne ćwiczenia i wskazówki wspomagające, często niestety trudną, komunikację z dziećmi. Autorki ukazały najważniejsze zasady współpracy z dzieckiem i zaspokajania jego potrzeb. Do niczego przy tym nie nakłaniają, nie namawiają, tylko pokazują typowe scenki z życia i częste błędy dorosłych, udzielając od razu wielu porad okraszonych niezbędnymi informacjami.

Autorzy: Adele Faber i Elaine Mazlish

Zawarte w książce informacje ukazują świat, w którym nie każdy rodzic potrafi się odnaleźć, przeczuwając jednak, że coś idzie nie tak. Książka uczy, jak rozmawiać i dochodzić do porozumienia z dzieckiem, nie gwałcąc ani jego potrzeb, ani potrzeb jego rodziców. Co ciekawe, to wszystko zajęło naprawdę niewiele miejsca – książka nie jest gruba, ale zawarte w niej informacje są na wagę złota. Trudno o inną tak do bólu praktyczną książkę.

Do polskiego wydania dołączono suplement: „Doświadczenia rodziców polskich”, a do nowe wydanie poszerzono o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek. Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając kolejnych rozwiązań.

lekcja2 komiks 1d

Adele Faber to znana na całym świecie specjalistka od komunikacji rodziców z dziećmi. Wspólnie z Elaine Mazlish wydała cykl książek poświęconych temu zagadnieniu (ich tytuły i okładki na dole strony), które w krótkim czasie stały się bestsellerami i zostały przetłumaczone na wiele języków świata. Książka Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły po dziś dzień znajduje się na szczycie popularności. Prywatnie Faber, jak i Mazlish są matkami trójki dzieci i mieszkają w Long Island. Faber ukończyła Queens College oraz New York University.

Opisywana publikacja w pierwszej chwili może niejednego zdziwić swoją formą i nie każdemu przez to odpowiadać. Miejscami jest to bowiem poradnik z kursem jednocześnie. Autorki pokusiły się o umieszczenie praktycznych ćwiczeń dla rodziców i wskazówek. Książka burzy popularne stereotypy, pokazuje całkowicie nowy sposób komunikacji z dzieckiem i uczy otwartości na małego człowieka. Uwaga! Przyswojenie podanych w niej reguł zmienia burzliwe życie rodzinne!

Treść poradnika Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły została mimo to przedstawiona w przystępny sposób, poparta wieloma ilustracjami w formie komiksów oraz przykładami z życia nie tylko autorek, ale i rodziców, z którymi prowadzą one warsztaty. Całość opracowano w taki sposób, aby mogła służyć każdemu, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać swoje dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym. 

lekcja3 komiks 1d

Autorki całość swej publikacji podzieliły na 6 głównych działów tematycznych. Są to:

  1. Uczucia i emocje – rozdział „Jak pomóc dzieciom, by radziły sobie z własnymi uczuciami”;
  2. Współpraca  rozdział „Zachęcanie do współpracy”;
  3. Karanie  rozdział „Zamiast karania”;
  4. Samodzielność – rozdział Zachęcanie do samodzielności;
  5. Pochwały i uznanie  rozdział Pochwały;
  6. Role, etykiety, wzory do naśladowania  rozdział Uwalnianie dzieci od grania ról.

Czytając dowiadujemy się m.in.: dlaczego kary najczęściej odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego; jak właściwie nagradzać i chwalić dziecko, aby czuło się ono realnie dowartościowane; jak radzić sobie z własną złością, kiedy dziecko do niej doprowadziło i jak wyeliminować niepotrzebne krzyki. Przede wszystkim dzięki metodom przedstawionym w książce uczymy się wyrażania emocji i nazywania uczuć, uważnego słuchania, opisywania problemów i podejmowania wysiłku radzenia sobie z nimi. I jak się szybko można przekonać, to niekoniecznie musi być aż tak trudne, by nie próbować. Autorki zastrzegają jednak, iż nie podają gotowych rozwiązań, ale pokazują, jak inni radzą sobie z daną sytuacją.

W oparciu o metody z książki Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły organizowane są warsztaty wychowawcze.

Inne, podobne publikacje autorek

jak mówić do dzieci żeby nas słuchały jak słuchać blog taty

 

 


Polecamy nasze artykuły z tematyki:

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *