mama dookoła świata

Mama dookoła świata. Opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach

Mama dookoła świata to ciekawa pozycja prezentująca, jak matki z całego świata, które żyją i wychowują swoje dzieci w Polsce, dbają o siebie w czasie ciąży, jak przygotowują się do porodu i połogu, jak wracają do formy w okresie połogu, jak pielęgnują i karmią dzieci zgodnie z tradycjami swoich rodzinnych kultur. Mama dookoła świata to również podróż po wewnętrznym świecie kobiet doświadczających macierzyństwa z daleka od miejsc, w których się wychowały, o spotkaniu innych kultur i odmiennych sposobach postrzegania rzeczywistości. Ofelia Grzelińska, młoda dziennikarka i podróżniczka, rozmawia z mamami z dziesięciu państw świata (Japonii, Chin, Indonezji, Indii, Filipin, Armenii, Litwy, Norwegii, Nowej Zelandii, Kuby).

Autorzy: Ofelia Grzelińska

Wydawnictwo: W.A.B.

Zgodnie z zapowiedzią z okładki autorce udało się uzyskać odpowiedzi na wiele intrygujących pytań:

Dlaczego ciąża w Japonii trwa dziesięć miesięcy?
Jak smakuje i na co wpływa napój zrobiony z gniazd jaskółek, który piją chińskie mamy?
Po co w Armenii niespokojnym małym dzieciom wkłada się pod poduszkę ostry nóż?
Czemu Litwinki nie kąpią noworodków w niedzielę?

a także tych wiele innych, po części sugerowanych też przez spis treści:mama spis3

Japonia – Zimne nóżki
Chiny – Skazane na jedynaka
Indonezja – Nie opuszczaj domu po zachodzie słońca
Indie – Peeling dla noworodka
Filipiny – W jednym łóżku
Armenia – Łatwiej jest urodzić we własnej pościeli
Litwa – Nie pytaj mnie, kiedy urodzę
Norwegia – Saga rodu Siren
Kuba – Mój bohater tata
Nowa Zelandia – Down under, czyli przystanek Nowa Zelandia

 

Nie jest to jednak wszystko, gdyż książka zawiera bardzo wiele ciekawych spostrzeżeń, informacji, tradycyjnych zaleceń, wskazówek, przepisów, jak i opisów wierzeń, praktyk zwyczajowych i tradycji.

Przedstawione w książce historie są wielce pouczające i interesujące. Odkrywanie innych kultur oraz zwyczajów pozwala zrozumieć dawne praktyki z rodzimego podwórka — ich ideę, znaczenie oraz przydatność. Wzbogaca posiadaną wiedzę i otwiera na dbałość to co najważniejsze — dobro matki i dziecka. Co prawda i co ciekawe stosunek do macierzyństwa w innych krajach niejednokrotnie może zaskakiwać, budzić wątpliwości, a nawet niepokój podróżujących z publikacją Ofelii Grzelińskiej. Niektóre tradycje czy praktyki są całkowicie odmienne od tego, co uznajemy za oczywiste lub naturalne. Ich ocena zawsze jednak następuję poprzez to, że każdej kobiecie zależy na tym, by mieć zdrowe i szczęśliwe dziecko.

Książka dzięki swej wielokulturowości, przepięknej oprawie graficznej i swobodnie prowadzonej narracji spodoba się każdemu bądź każdej. W wielu przypadkach będzie również doskonałym uzupełnieniem biblioteczki rodzica praktykującego rodzicielstwo bliskości.

 

 

wab7 wab9

 

 

wab12

 

Zdjęcia pochodzą ze strony projektanta książki — Poważnego Studia.

 

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *