„Naucz mnie robić to samodzielnie” — to zdanie doskonale definiuje pedagogikę Marii Montessori. O czym wiedział już Kartezjusz — małemu człowiekowi należy dać możliwość samodzielnego działania. Odpowiednio do wieku i umiejętności. Dlatego pozwólmy dziecku wykonać pojawiające się przed nim zadanie samemu. Pod nadzorem, po zademonstrowaniu mu, jak należy to zrobić, oraz zabezpieczeniu i dostosowaniu miejsca i zadania do jego potrzeb i możliwości. Niemniej — samemu. Do tego właśnie zachęca, to proponuje i tego uczy książka Metoda Montessori w domu.
Autor: Dalphine Gilles Cott
Metoda Montessori w domu — czego się dowiesz z książki
Według Marii Montessori każde dziecko jest wyjątkowe — obdarzone zostało unikalną osobowością, posiada własny rytm życia, specyficzne cechy i ewentualnie ograniczenia. Wszystkie dzieci przechodzą też okresy wrażliwości — chodzi o specyficzne etapy życia młodego człowieka, w których całkowicie jest on oddany jakiemuś konkretnemu zagadnieniu, zaabsorbowany przez określony element. Granicą tych etapów przejściowych jest nabycie określonych cech charakteru, a gdy tylko one się rozwiną, związana z nimi wrażliwość zanika. Dlatego bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie otoczenie dostarczyło dziecku środków do tego, by mogło się rozwijać, wykorzystując okresy wrażliwości.
Książka Metoda Montessori w domu zawiera 80 rozwijających zabaw edukacyjnych, wykorzystujących zalety pedagogiki Marii Montessori. Zajęcia i zabawy zostały podzielone na 8 grup ze względu na różne aspekty rozwoju dziecka. Są to: ćwiczenia wstępne; w codziennym życiu; nalewanie i przesypywanie; wrażenia zmysłowe; sortowanie; kolory; szczypce; w ogrodzie. Dzięki takim zestawom dajemy dziecku możliwość poznania czynności wykonywanych codziennie, rozwoju wielozmysłowego, stymulowania rozwoju kluczowych umiejętności, a przez to osiągnięcia samodzielności i zdobycia wiedzy.
Propozycje ćwiczeń można wykonać w domu, a pomoce do nich przygotować samodzielnie. Dzięki wspólnej zabawie dobranej do wieku i możliwości dziecka z wykorzystaniem elementów pedagogiki będziemy rozwijać koordynację ruchową malucha, kształcić jego samodyscyplinę, uwrażliwiać zmysły i wspierać rozwój w okresach wrażliwości. Dziecko wychowywane świadomie nabiera pewności siebie i staje się bardziej samodzielne.
Dla kogo Metoda Montessori w domu?
Książka Delphine Gilles Cotte to publikacja, z której mogą skorzystać:
- rodzice chcący uczestniczyć w rozwojowych zabawach swych przedszkolaków;
- przedszkolanki, które zamiast głośnych zabaw pstrokatymi zabawkami pragną zaproponować swoim podopiecznym ćwiczenia dające frajdę i wspierające ich rozwój;
- nauczyciele, którzy chcieliby urozmaicić zabawy w klasie, tak aby rozwijały one u dzieci zmysły, koncentrację i pewność siebie;
- wyjątkowe dzieci odczuwające potrzebę wzmacniania (proponowane ćwiczenia pomagają w tym);
- osoby starsze lub chore, odczuwające potrzebę stymulacji.
Program Marii Montessori przedstawiony w książce Metoda Montessori w domu jest łatwy w realizacji. Opisane ćwiczenia można wykonać z wykorzystaniem materiałów z odzysku: kartonu, papieru oraz kawałków drewna i tkanin.